Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko po pokusu o převrat zatklo přes 35.000 osob

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Od pokusu o státní převrat v Turecku 15. července bylo zatčeno více než 35.000 osob a předmětem vyšetřování se stalo 82.000 lidí.

Uvedla to dnes turecká média s odvoláním na tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga. Ten upřesnil, že 26.000 osob bylo podmíněně propuštěno.

Terčem tureckých úřadů jsou především všichni stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech. Ankara ho obviňuje z přípravy nezdařeného vojenského puče, při kterém zahynulo více než 270 lidí a tisíce dalších utrpěly zranění.

Gülen všechna obvinění vznesená vůči své osobě i lidem působícím v jeho hnutí odmítá. Podle něj za pučem stojí prezident Recep Tayyip Erdogan, který ho zorganizoval, aby si upevnil moc v zemi. Tvrdí, že jeho někdejší blízký spojenec Erdogan chce v Turecku zavést autoritářský režim.

Témata:  Turecko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

27. června 2025 18:59

Orlando Bloom: Rozchod s Katy Perry je definitivní, už nejsou spolu

Zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom se po téměř dekádě společného života rozešli. Informaci nejprve zveřejnil server TMZ, později ji potvrdil i magazín People. Dvojice, která spolu od roku 2016 tvořila jeden z nejznámějších hollywoodských párů, spolu má dceru Daisy Dove, která letos oslaví pěté narozeniny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy