Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

17letá ruská teenagerka skončila za mřížemi za protiválečné výroky

Ljubov Lizunovová
Ljubov Lizunovová
Foto: Ljubov Lizunovova ©Snímek obrazovky sociálních médií

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Ruská média uvedla, že to bylo poprvé, kdy Rusko začalo věznit nezletilého za své protiválečné názory.

Podle informací z ruskojazyčného webu BBC News a ochránců lidských práv, byl druhý obžalovaný v případu devatenáctiletý Alexander Sněžkov odsouzen na šest let za namalování nápisu "Smrt režimu" na periferii sibiřského města Čita. Informuje server Novaja Gazeta.

Prokurátor požadoval pro Sněžkova sedm let a pro Lizunovovou pět let v trestanecké kolonii za to, že kromě zmíněného nápisu také informovali na sociálních sítích o "přímých protiválečných akcích", zejména o podpalování vojenských zpráv.

Třetí obviněný třiadvacetiletý Vladislav Višněvskij dostal "pouze" jeden a půl roku veřejně prospěšných prací.

Lizunovová byla před dvěma týdny převedena z domácího vězení do vyšetřovací vazby, protože jednou přišla domů s dvouhodinovým zpožděním. Stala se tak první nezletilou školačkou, kterou zavřeli do věznice kvůli protiválečným protestům.

Lizunovovou a Sněžkova zatkli agenti tajné služby FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, předloni v říjnu přímo v momentě, kdy u garáží na okraji Čity malovali nápis "Smrt režimu". Když se jich agenti ptali, kdo nápis namaloval, Sněžkov odpověděl, že neví a vzhledem k tomu, že pokládal agenty za obyčejné kolemjdoucí, vyměnil si s nimi i pár nadávek, než vytáhli legitimace.

Lizunovová byla začátkem tohoto měsíce umístěna do vyšetřovací vazby. Právník Jevgenij Smirnov tehdy novinářům řekl, že nezletilého lze přemístit z domácího vězení do vyšetřovací vazby pouze tehdy, když došlo ke změně okolností, jako je porušení dříve uložených omezení nebo nové trestní oznámení.

Témata:  Rusko Ljubov Lizunovova válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy