Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Ankaže začal proces s obžalovanými z atentátu, některým za vraždu hrozí 101 doživotních trestů

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - V turecké metropoli dnes začal proces 36 osobami obžalovanými ze zapojení do atentátu v Ankaře, při kterém 10. října 2015 zemřelo 101 lidí a další stovky byly zraněny.

Podle prokurátorů atentát provedli turecký občan a Syřan. Na lavici obžalovaných dnes usedli jako spolupachatelé vlastníci dvou aut, jimiž útočníci přijeli do hlavního města, člověk, který jim údajně poskytl výcvik, a další osoby, jež teroristům pomáhaly.

Některým ze souzených hrozí 101 trestů doživotního vězení za zavražděné oběti a další doživotní tresty za pokus o vraždu množství zraněných lidí. Obžaloba do návrhu trestů rovněž zahrnuje spáchání zločinů proti státu a členství v teroristické organizaci.

K výbuchům došlo krátce před začátkem plánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi. Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Témata:  Turecko teroristické útoky v Turecku

Související

Aktuálně se děje

9:48

Miloš Zapletal (†95) nebyl jen skaut. Zemřel i významný pedagog a překladatel

Jak už server Globe24.cz informoval, ve věku 95 let zemřel v Liberci významný český autor, pedagog a skautský činovník Miloš Zapletal. Jeho život, úzce spjatý se skautingem, literaturou a výchovou mládeže, zanechal výraznou stopu v několika generacích českých čtenářů i skautských vedoucích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.