Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předvolební průzkumy selhaly. Mohly být zfalšované?

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

USA - Vysoká volební podpora Donalda Trumpa zpochybnila predikce průzkumů veřejných mínění favorizující Hilary Clintonovou. Podle komentátorů se zopakovala podobná situace jako v případě brexitu. Nad důvody selhání průzkumů veřejného mínění se zamýšlí server Politico.

Všechny agentury specializované na veřejné průzkumy, analytičtí nerdi a političtí znalci měli za to, že se Clintonová levou zadní dostane do Bílého domu, začíná Politico svoji analýzu. Realita se ale ukázala být jiná. Trump už jednou překvapil průzkumy svým šokujícím vítězstvím v republikánských primárkách. Nyní se mu daří hollywoodský scénář znovu uskutečňovat.

Průzkumy předpovídaly vítězství Clintonové v klíčových státech Florida, Severní Karolina a Wisconsin. V nich však vyhrál Trump. Jeho suverénní výkon se zdá alespoň zčásti potvrzovat jeho tvrzení, že mnohé průzkumy zveřejňují falešná čísla.

Podle Geoffa Garina, veterána demokratických průzkumů veřejného mínění působícího v pro-clintonovském politickém akčním výboru Priorities USA, se v mnoha průzkumech přecenila vzrůstající demografická rozmanitost USA a naopak podcenil volební potenciál méně vzdělaných bílých voličů, které přitahuje Trump. Někteří analytici též upozorňují na možnost skrytých Trumpových voličů, kteří se styděli i anonymně přiznat, že hodlají volit Trumpa.

Jedním z určujících faktorů pro Trumpovo vítězství bylo otevření případu uniklých emailů FBI 11 dní před volbami. Ačkoliv ředitel FBI James Coney v neděli vydal prohlášení, že vyšetřování bylo uzavřeno a Clintonová nebude stíhána, analytici z obou stran se shodují, že škoda byla už napáchána.

Významnou úlohu sehrála dlouholetá investice Republikánského národního výboru (Republican National Committee-RNC) do organizace podpory na místní úrovni. Zatímco Trumpova kampaň ztrácela na kampaň Clintonové co se týče terénních pracovníků, RNC pracovala na snížení rozdílu založením 315 místních kanceláří. Předtím považována za zbytečnou finanční zátěž, strategie RNC se ukázala být velmi úspěšnou.

Politico jako poslední příčinu rozporu predikcí s realitou uvádí záměrnou slepost, kterou mnohá média a analytici přistupovali k těm průzkumům zdůrazňující Trumpovu sílu. Podle Curta Andersona z pro-trumpovského politického akčního výboru se analytici nacházeli v jakési bublině a ta nyní praskla. Jiný Trumpův podporovatel, Jonathan Barnett z RNC, soudí, že průzkumy ztratily svoji věrohodnost a nebude se jim v dohledné době příliš věřit.

Témata:  Donald Trump prezidentská kampaň prezident USA

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy