Budapešť - Maďarská vláda se pokusí změnit ústavu, aby mohla udělit rozsáhlé mimořádné pravomoci bezpečnostním složkám a vládě v případě teroristické hrozby. Opozice tento návrh odmítá a považuje jej za snahu o zvýšení moci premiéra Viktora Orbána.
Podle deníku Politico se v návaznosti na teroristické útoky v Bruselu a teroristickým hrozbám jedná o rozšíření pravomocí při monitorování vyhledávání na internetu či telefonních hovorů a to bez povolení soudu. Znovu také chtějí projednávat zákaz shromažďování velkých skupin.
Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz ostře kritizují Evropskou unii především kvůli migrační krizi jako jedné z příčin zvyšujícího se rizika teroristických útoků.
Riziko těchto útoků je podle vlády v Maďarsku na druhém stupni, což značí přímou hrozbu pro zemi. Po útocích v Bruselu ostře kritizoval i opozici, která podle něj blokuje opatření činěná pro bezpečnost v zemi. Mnoho Maďarů s ním souhlasí a jeho popularita roste.
Vláda hodlá změnit ústavu v bodě, které aktuálně hovoří o havarijních ustanoveních při přírodních katastrofách. Chce ji rozšířit na jakoukoliv teroristickou hrozbu.
Odpůrci se však brání. "Proč je zapotřebí dát premiérovi více pravomocí v případě teroristického ohrožení než by tomu bylo v případě skutečného vojenského útoku," ptá se například profesor práva Peter Hack. Upozorňuje na to, že v ústavě je již zakotveno, že při vojenském útoku je třeba posílit vládní pravomoce. Podle něj má vláda a bezpečností síly dostatečnou moc.
Vláda nyní musí přesvědčit minimálně dva opoziční poslance, aby návrh získal podporu dvou třetin parlamentu. A podle serveru Politico jsou připraveni ke kompromisům.
Témata: Viktor Orbán, Maďarsko
Související
22. listopadu 2024 17:34
14. listopadu 2024 14:11
12. listopadu 2024 16:37
10. října 2024 11:24
5. října 2024 22:59
22. srpna 2024 10:08