Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA souhlasily s přijetím 1800 migrantů z Austrálie, Trump může plán zmařit

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Canberra - Nově zvolený americký prezident Donald Trump by mohl zmařit dohodu, podle které Spojené státy přijmou stovky žadatelů o azyl, které nyní Austrálie drží na ostrovech v Tichém oceánu.

Spojené státy prý souhlasily, že přijmou 1800 uprchlíků z táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Podle australského listu The Sydney Morning Herald by šlo o výměnu uprchlíků.

Austrálie by na oplátku prý přijala migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojenými státy v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

S plány sice údajně souhlasil současný americký prezident Barack Obama, není ale jasné, jestli dohodu podpoří jeho nástupce Trump, který bude inaugurován 20. ledna příštího roku.

Pokud se přesídlení uskuteční, mohly by se uzavřít tábory, které dlouhodobě kritizují organizace na ochranu lidských práv. Tyto organizace tvrdí, že ostrovní tábory porušují úmluvu o uprchlících, kterou Austrálie podepsala v rámci OSN.

Australský premiér Malcolm Turnbull jednání odmítl komentovat. Mluvčí americké ambasády v Austrálii Rebecca Gardnerová médiím řekla, že se k diplomatickým jednáním nebude vyjadřovat. Poslanec australského parlamentu Christopher Pyne ale věří, že dohoda bude úspěšná: "Určitě na to je ještě čas, dva měsíce jsou dost času. Pokud to dobře dopadne, bude to velký úspěch pro Turnbullovu vládu," řekl televizní stanici Nine Network.

Témata:  Austrálie Donald Trump uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

17. února 2026 10:48

Jaromíra Soukupa se jednoduše nezbavíte. Praha by mohla povídat

Jméno Jaromíra Soukupa se v poslední době skloňuje především v souvislosti s jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Tentokrát se ale řeší něco jiného. Tématem se stal pobyt jeho firem v budovách, které už měly sloužit něčemu docela jinému. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jesse Jackson

Jesse Jackson zemřel. Amerika přišla o nejslavnějšího pastora současnosti, proslavil se bojem za rovnoprávnost

Ve věku 84 let v úterý ráno pokojně zemřel Jesse Jackson, jedna z nejvýznamnějších postav amerického hnutí za občanská práva a zkušený politik, který zásadně ovlivnil podobu moderních Spojených států. Smutnou zprávu potvrdila jeho rodina v prohlášení, v němž ho označila za „vůdce-služebníka“, který zasvětil svůj život boji za utlačované, přehlížené a ty, jejichž hlas nebyl slyšet. Jacksonův odchod znamená konec jedné velké éry amerického aktivismu.