Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurdové a alávité vyšli do ulic Kolína nad Rýnem. Protestovali proti Erdoganovi

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Berlín - Kurdové a alavité dnes v Kolíně nad Rýnem protestovali proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Podle policie se demonstrace zúčastnilo asi 6000 lidí.

Mnozí podle agentury DPA mávali vlajkami s obrazem vězněného vůdce zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Podle policie byl protest pokojný. Demonstranti tvrdí, že v Turecku nyní vzniká diktatura a Německo ani Evropská unie z toho nevyvozují patřičné politické důsledky. Levicová PKK vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Protest svolali v Německu žijící alávité, což je náboženská skupina patřící do šíitské větve islámu. V Turecku tvoří po sunnitech druhou nejpočetnější islámskou komunitu, do které patří až 20 milionů lidí.

V Kolíně nad Rýnem již minulou sobotu demonstrovalo asi 6500 Kurdů proti nedávnému zatčení vedoucích kurdských politiků v Turecku. Erdoganova vláda nedávno zadržela zákonodárce opoziční prokurdské strany HDP, které obvinila z napojení na PKK.

Vůdce PKK Abdullah Öcalan je od svého zatčení v roce 1999 držen ve věznici s nejvyšší ostrahou na ostrově Imrali jižně od Istanbulu.

Témata:  Německo demonstrace v Německu Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 15:22

Meghan si připomněla narození dcery. Jak vyvolávala její příchod na svět?

Návrat vévodkyně Meghan na sociální sítě znamená i to, že s ní a princem Harrym mohou lidé daleko lépe slavit narozeniny jejich potomků. Ve středu měla čtvrté narozeniny jejich dcera Lilibet. Meghan si to připomněla po svém. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.