Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký policista zastřelil černocha. Porota se čtyři dny hádala, proces byl prohlášen za zmatečný

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Washington - Proces v kauze bělošského policisty, který 19. července 2015 při dopravní kontrole ve městě Cincinnati zastřelil neozbrojeného černocha, byl prohlášen za zmatečný. Porota se totiž ani po čtyřech dnech nedokázala shodnout na verdiktu.

Policista Ray Tensing (26) zastřelil Samuela DuBosea (†43), kterého kontroloval kvůli chybějící poznávací značce a řidičskému průkazu.

Tensing původně vypověděl, že DuBose do něj během kontroly svým vozem narazil a několik metrů vlekl a že zbraň tasil, protože se podezřelý pokoušel o útěk. Záznam z kamery však dokazuje, že řidič nastartoval, policista na něj vystřelil a hlídka pronásledovala rozjeté auto, které po sto metrech zastavil náraz do sloupu. Uvnitř byl zhroucený řidič s prostřelenou hlavou.

Podle prokurátora Josepha Deterse nekladl DuBose žádný odpor, přesto jej Tensing zastřelil. "Dělám tuto práci už třicet let a tohle je ten nejstupidnější čin, který jsem viděl policistu udělat, naprosto neospravedlnitelný," řekl Deters dříve.

Soudkyně Megan Shannahanová opakovaně upozornila porotce, že mají všechny informace potřebné k tomu, aby dospěli k verdiktu. Porota se podle prokurátora přikláněla k tomu, aby policistu uznala vinným z úmyslného zabití a zprostila jej obvinění z vraždy. Nedokázala se ale shodnout.

Témata:  zabití černochů americkými policisty policie USA USA soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2025 9:16

Hvězdné Vánoce v O2 areně. Zazáří Tomáš Klus, Eva Burešová či Jiří Korn

Týden před Štědrým dnem, uprostřed největšího vánočního shonu, najdete místo, kde se můžete na chvíli zastavit a prožít čas pro vás a vaše blízké. V O2 areně se 16. prosince již podruhé rozsvítí chrám plný radosti v podobě vánočního koncertu v obsazení více než 150 hudebníků a hvězd české hudební scény napříč žánry a generacemi. Oblíbené hity a písně neodmyslitelně spjaté se svátečním obdobím zazní v dosud neslyšeném symfonickém hávu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.