Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty v USA připomínají válku: 25 měst vyhlásilo zákaz vycházení, útoky na novináře

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Kvůli trvajícím nepokojům vyvolaným násilnou smrtí černocha George Floyda byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl dnes web televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Násilí některých protestů dnes odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.

Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie NYPD vjely do davu. 

Wtf!!! #BlacklivesMaters #brooklynprotest pic.twitter.com/S1oet8JC0x

— Pierre G. (@pgarapon) May 31, 2020

Zákaz vycházení byl vyhlášen mimo jiné ve městech Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle. V Minneapolisu, kde protesty začaly, platilo toto opatření již předchozí noc, protestující ho ale nedodržovali. Ve více než desítce států byla mimořádně aktivována národní garda, která je jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil. Pentagon je připraven nasadit vojenskou policii. Nasazením armády v sobotu pohrozil prezident Donald Trump, podle nějž musí státy a města tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím.

V centru Indianapolisu byli během sobotních protestů postřeleni nejméně tři lidé a jeden člověk zemřel, informoval šéf tamní policie Randal Taylor. Policie věc vyšetřuje a nabádá občany, aby se oblasti vyhnuli, dodal. Není jasné, zda střelba souvisí s protesty. Podle twitteru místní policie nestříleli muži zákona.

Kritiku vyvolal incident, při němž do demonstrantů najely dva vozy newyorské policie. Dav se jednomu z aut pokusil zahradit cestu zábranou a lidé na něj házeli předměty. "Přál bych si, aby to policisté byli neudělali," řekl k tomu newyorský starosta a dodal, že k videu chybí kontext. "Znepokojující" situaci ale podle něj vyvolali protestující lidé, kteří vozu zatarasili cestu.

CNN a další média si všímají násilí namířeného proti novinářům, kteří události pokrývají. Někteří z nich byli též zatčeni. V Denveru byl například tým televize KMGH TV zasažen gumovými projektily a slzným plynem. Ve Phoenixu obtěžoval reportérku Brianu Whitneyovou jeden z protestujících během živého vstupu.

THIS IS NOT OKAY.This is the moment I was intentionally tackled by this man while I was on air trying to report what was happening during the protest at Phoenix PD headquarters. I feel violated, and this was terrifying.Let us do our jobs. We are trying our very best #azfamily pic.twitter.com/bHXwbnDVPB

— Briana Whitney (@BrianaWhitney) May 30, 2020

Agentura Reuters dnes informovala, že v sobotu večer byli v Minneapolisu raněni gumovými projektily dva členové jejího televizního štábu.

Útoky na novináře odsoudil generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. "Útok na novináře se rovná útoku na společnost," napsal na twitteru v sobotu. "Žádná společnost nemůže fungovat bez svobody tisku, žádná společnost nemůže být spravedlivá bez novinářů, kteří zkoumají přečiny a říkají mocným pravdu," dodal.

When journalists are attacked, societies are attacked.No democracy can function without press freedom nor can any society be fair without journalists who investigate wrongdoing and speak truth to power.

— António Guterres (@antonioguterres) May 30, 2020

"Demonstrovat proti takové (policejní) brutalitě je právo a nutnost. Je to svrchovaně americká reakce," reagoval na protesty demokratický kandidát do Bílého domu Biden v komuniké. "Americkou reakcí ale není zakládání požárů ve městech ani bezdůvodná destrukce. Není jí ani násilí, které ohrožuje životy," dodal.

Vlnu protestů v desítkách měst, které trvají již pátým dnem, vyvolala násilná pondělní smrt George Floyda, jemuž v Minneapolisu ve státě Minnesota více než osm minut klečel na krku bělošský policista. Jedno z hesel, které se během nich často objevuje, zní "Nemůžu dýchat", tedy jedna z posledních slov zesnulého muže.

Podle trestního oznámení policista Floydovi klečel na krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím černoch prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

Témata:  demonstrace v USA zabití černochů americkými policisty policie USA novináři António Guterres Bill de Blasio

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.