reklama

Nepokoje v Atlantě propukly po setmění poté, co místní starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta v reakci na páteční zastřelení Brookse sama složila funkci. "Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrtící síly," řekla na tiskové konferenci starostka Bottomsová.

Na Brookse někdo zavolal policii poté, co tento otec čtyř dětí zřejmě podnapilý u restaurace Wendy's usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z automobilu. Následná konfrontace trvala asi 40 minut, napsala agentura AP poté, co policie zveřejnila záběry z policejních kamer na palubních deskách a na úborech strážníků.

Podle deníku The Atlanta Journal-Constitution videa ukazují, že policisté s Brooksem nejdřív asi půl hodiny hovořili. Rozespalý podezřelý prý nebyl agresivní, ovšem působil značně zmateně. Dechová zkouška u něj zjistila koncentraci alkoholu v krvi nad zákonným limitem. "Myslím, že jste toho vypil moc na to, abyste řídil," říká jeden z policistů předtím, než propuká šarvátka.

zdroj: YouTube

Brooks se chvíli na parkovišti pral s policisty na zemi a když se jej pokoušeli spoutat, vysmekl se jim a dal se na útěk. Z videí je patrné, že při tom pravděpodobně držel v ruce taser odcizený jednomu ze strážníků, a že tímto elektrickým paralyzérem následně na policistu mířil. Ten v tom okamžiku zareagoval střelbou z pistole, načež se Brooks skácel k zemi.

Právníci zastřeleného muže uvedli, že policie neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. "Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní," uvedl právník Chris Stewart.

Atlantský prokurátor Paul Howard řekl, že bylo zahájeno "intenzivní, nezávislé vyšetřování incidentu", zatímco se čeká se na závěry Úřadu pro vyšetřování státu Georgia (GBI). Sedmadvacetiletý Strážník Garrett Rolfe, který stejně starého Brookse zastřelil, byl nicméně v sobotu propuštěn, zatímco jeho kolega Devin Brosnan byl postaven mimo službu. Starostka Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

Zabití Brookse přišlo necelé tři týdny po smrti jiného černocha George Floyda, která spustila masivní vlnu protestů za rasovou spravedlnost a reformu policejních sborů. Floyd ve městě Minneapolis zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Zatýkaný přitom nebyl agresivní ani ozbrojený, policii na něj zavolali prodavači ze samoobsluhy, kteří byli přesvědčeni, že platil falešnou bankovkou.

zdroj: YouTube

V místě Brooksovy smrti se v sobotu večer sešlo několik desítek demonstrantů, kteří požadovali, aby byla proti policistům Rolfemu a Brosnanovi vznesena obvinění. Restaurace s rychlým občerstvením se následně ocitla v plamenech, které byly podle AP před půlnocí uhašeny, nad ránem ale na místě hořelo znovu. Policie se v noci také střetla s demonstranty u nedaleké dálnice a ještě před půlnocí vzala do vazby 36 lidí.

AP uvádí, že protesty o víkendu ve Spojených státech kromě zastřelení Brookse rozdmýchával také incident z Palmdale na jihu Kalifornie, kde ve středu našli na stromě nedaleko radnice oběšeného 24letého černocha Roberta Fullera. Podle úřadů šlo nejspíše o sebevraždu, vyšetřování ale zatím nebylo ukončeno.

reklama