Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálek varuje: I přes situaci v Turecku je třeba vést s Ankarou dialog

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Země Evropské unie se podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka shodují, že pokračování dialogu s Ankarou je potřebné navzdory složité situaci v nynějším Turecku.

Šéf české diplomacie to řekl novinářům na okraj schůzky ministrů zahraničí zemí EU, jejíž podstatná část se dnes v Bruselu právě Tureckem zaobírala.

Evropská unie v posledních týdnech tvrdě kritizuje dění v zemi, kde po letním nepodařeném vojenském puči pokračují rozsáhlá propouštění ze zaměstnání, zavírání části médií a zatýkání novinářů i opozičních politiků. Naposledy se EU vůči takovým krokům jednoznačně vymezila minulý týden v pravidelné zprávě týkající se právě pokroku Turecka v přístupových rozhovorech s Bruselem.

EU je podle českého ministra řadou posledních tureckých událostí jednoznačně a hluboce znepokojena. "Zároveň ale platí, že chceme, aby komunikační kanály zůstaly otevřené. Byť dialog má své limity," podotkl Zaorálek. Unijní země se podle něj například shodují, že takovou pomyslnou červenou linií by byla realizace tureckých úvah o znovuzavedení trestu smrti.

Evropská unie a Turecko roky vyjednávají o vstupu země do evropského bloku. Nový impuls rozhovory dostaly na jaře poté, co se s Turky podařilo domluvit způsob, jak výrazně omezit proud migrantů přes turecké území směrem do Řecka a dál do Evropy. Červencový puč a následná vlna represí ale situaci opět zkomplikovaly.

Témata:  Lubomír Zaorálek Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy