reklama

Mezi Chorvatskem a Srbskem leží území, k němuž se údajně nikdo nehlásí. Vít Jedlička na něm proto vyhlásil samozvaný stát Liberland, který se ale nedočkal podpory ostatních států. Země se navíc rozléhá na pouhých 7 kilometrech čtverečních a velkou část územé tvoří bažiny.

Řada lidí však jeho úsilí podporuje a od vzniku v roce 2015 podalo žádost o občanství téměř půl milionu lidí. Jedlička dokonce jmenoval svůj kabinet a velvyslance, kteří chtějí otevřít ambasády po celém světě. 

Problém však nastává ve chvíli, kdy by se někdo pokusil na území vstoupit. Ačkoliv o něj okolní státy nejeví nijak velký zájem, vstup na něj nepovolují, a to ani Jedličkovi. "Prezident" své země by tak mohl být zatčen, jakmile by se do ní pokusil dostat, a to už se dříve také stalo. Od letošního léta má navíc zakázaný vstup i do Chorvatska.

Problém má také se svou vládou. "Ministrem zahraničí" Liberlandu byl zvolen Jose Miguel Maschietto, který reportérovi BBC řekl, že se zúčastnil mírové operace OSN v Kosovu. Televize ale vzhledem k jeho nízkému věku zjistila, že to není pravda.

Maschietto se také podle BBC v roce 2013 na doporučení ekvádorské ambasády málem stal honorárním konzulem Ekvádoru v Praze. Vystupoval tehdy dokonce jako klavírní virtuos, než se zjistilo, že ačkoliv hraje na piano, tak průměrně. 

Reportér BBC na tyto skutečnosti Jedličku upozornil a ten Maschietta odvolal. Naopak chtěl zaměstnat reportéra jako agenta tajných služeb, ale to se mu nepovedlo. Podle BBC totiž Jedlička svou snahu sice myslí upřímně, žije ale mimo realitu.

reklama