Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová čísla: Počet žalob na migranty roste, situace se zhoršuje

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Vídeň - Nové údaje rakouského ministerstva vnitra ukazují, že se prudce zvýšil počet trestních oznámení podaných proti žadatelům o azyl. Ukazují to statistiky zveřejněné ministrem vnitra Wolfgangem Sobotkou (OVP) v reakci na otázku poslance Ruperta Dopplera (FPÖ), která byla vznesena na půdě parlamentu.

Podle zveřejněných údajů, z nichž některé ale ještě nebyly formálně ověřeny, se například Syřané do konfliktu se zákonem dostávají méně často, zatímco Afghánci, Alžířané, Maročané a Nigerijci mají s policií mnohem větší zkušenosti.

Ve Vídni bylo minulý rok podáno 730 trestních oznámení proti žadatelům o azyl z Afghánistánu. Letos mezi lednem a koncem srpna to bylo dalších 960 případů. U žadatelů o azyl z Alžírska se tento počet ve stejném období zvýšil z 1,229 na 1,353, a u Nigerijců z 1,168 na 1,280. Nejvyšší počet trestných stížností na žadatele o azyl bylo podáno ve Vídni a v Dolním Rakousku, nejméně pak ve třetí nejmenší spolkové zemi Burgenland.

Ve Vídni také podle serveru The Local vzrostl od počátku minulého roku počet žijících žadatelů o azyl. Na konci srpna 2015 v metropoli oficiálně žilo 2,176 Afghánců, 443 Nigerijců a 64 Alžířanů. O rok později to bylo už 5,618 Afghánců, 683 Nigerijců a 183 Alžířanů. Počet trestních oznámení směřujících proti žadatelům o azyl vzrostl o 38,8 procent od začátku roku 2015.

Většina trestných činů spáchaných žadately o azyl představují zločiny proti majetku (42.010 případů), následuje obvinění z ublížení na zdraví (23.951 případů).

Mluvčí ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck potvrdil, že ministerstvo má v plánu změnit zákon týkající se žadatelů o azyl, kteří spáchali trestný čin. „Pokud bude žadatel o azyl odsouzen podle trestního práva, může to vést až k tomu, že ztratí svůj status uprchlíka, nebo mu bude odepřen azyl. Ministerstvo se proto snaží v takových případech urychlit proces deportace," uvedl.

Christoph Riedl, odborník na azyl z Diakonie charity, však zveřejnění těchto údajů kritizoval. „Jen proto, že se zvýšil počet obvinění, to automaticky neznamená, že žadatelé o azyl spáchali více trestných činů," řekl. „Jsou to údaje o trestních oznámeních a nikoli o údajích v přepočtu na hlavu," dodal. Uvedl, že fakt, že od loňského roku bylo nasazeno více policistů, znamená, že se počet odsouzených zvýšil - nutně to ale prý neznamená, že se zvýšil také počet trestných činů.

Dodal, že mnohé z trestních oznámení se týkají relativně málo závažných trestných činů - jako je prokazování se falešnými dokumenty. „Jenže mnoho uprchlíků z Afghánistánu stále nemá moc na výběr a musí cestovat s falešnými doklady," tvrdí Riedl. „Aby bylo možné správně interpretovat tato data, musíme se podívat na statistiky o počtu usvědčených," dodal.

Kompletní statistiky trestné činnosti pro rok 2016 budou zveřejněny nejdříve na začátku roku 2017.

Témata:  Rakousko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy