Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko používá Kaliningrad jako odpalovací rampu. Jakým bojovým arzenálem disponuje?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Moskva - Podle serveru Defense24 Ruská federace v poslední době provedla několikrát rotaci mobilních odpalovacích zařízení, která se objevila v Kaliningradské oblasti, načež byla přemístěna jinam. Vypadá to, že Rusům nevadí, že se „cvičení“ dostala do hledáčku médií. Není zcela patrné, zda pohyby mobilních odpalovacích zařízení byly součástí oněch cvičení, či zda k nim dochází na jakési již rutinní bázi. Kaliningrad ovšem nehostí jen moderní raketové komplexy typu Iskander. Podívejte se, jaký je zde soustředěn arzenál ze strany Ruska, čím naopak v sousedství disponuje NATO.

Z enklávy Ruska v „podbřišku" NATO mohou startovat rakety Onyx náležející příbřežnímu raketovému systému Bastion. Akční rádius těchto raket je 450 kilometrů. Mohou být odsud odpalovány již zmíněné Iskandery-M, dle zatím nepotvrzených informací mohou mít dolet až 700 kilometrů (oficiálně 500 km). 3M-14 Kalibr jsou rakety s plochou dráhou lety schopné během pohybu na své trajektorii „ohýbat terén" (měnit výšku a směr), mají akční rádius až 2500 km, lze je vypouštět z mobilních platforem Iskander-K. Balistické rakety OTR-21 systému Točka operují do vzdálenosti 120 km. Rakety bateriové palby, známé jako Směrč, ničí cíle v horizontu 90 kilometrů.

Všechny cíle v Evropě do vzdálenosti pětiset kilometrů mohou čelit útokům balistických raket Iskander-M, Iskander-K a Bastion. Rakety Onyx útočí na bližší cíle, pohybují se přitom nadzvukovou rychlostí (přes 2 Machy), zatímco Kalibry mohou mířit na ještě vzdálenější objekty, nicméně jejich příletová rychlost je subsonická.

Nová soutěž ve zbrojení by byla nebezpečná

Jak vyplývá z analýzy Defense24, nadzvukové rakety jsou vybaveny samonaváděcími hlavicemi. Syrská zkušenost ukázala, že do nich lze v případě potřeby zabudovat systém satelitní navigace včetně systémů navedení na cíl, aby se daly použít v režimu země-země. Nadzvukové střely primárně určené k ničení plavidel jsou mnohem dražší než Kalibry, ale jejich účinnost je také větší. Obrana proti nim je náročnější, což zvyšuje efektivity Onyxů. Rusové předvedli, že jejich raketový systém je dosti sofistikovaný. Rakety Iskander i Bastion dovedou útočit z různých směrů, různých výšek. Řízení Bastionů může přitom být vykonáváno platformou Iskander, zatímco Iskander, je-li nutno, navádí platforma Bastion. Bastion může přebírat i střely starší nomenklatury jako P-35 Uťjos. Podobná elasticita velení je extrapolována na ruské prostředky protivzdušné obrany. Systém S-400 může přebírat starší rakety S-300. Komplex vůbec může být poskládán z různých raket, které jsou pak aktivovány a odpalovány adekvátně objektům podléhajícím zničení.

Defense24 říká, že by bylo nebezpečné, kdyby se Západ s Ruskem pustil do nové soutěže ve zbrojení, kdy ani jedna ze stran nehodlá ustoupit, aby tím dala šanci protistraně „vydechnout" a učinit podobný ústupek. Poukazuje, že stačilo rozmístit prostředky protivzdušné obrany NATO v Rumunsku, aby se rétorika Vladimíra Putina opět přiostřila; Rusové prý vždy přeceňují početnost jednotek NATO v regionu a již dvacet let reagují neadekvátně. V reakci na ruského prezidenta se státy ve východní Evropě jako Rumunsko a Polsko obrátily na NATO, aby navršily své vojenské kapacity právě zde, tedy na jejich teritoriu. Jakmile byly polské a rumunské požadavky vyslyšeny ze strany NATO, Rusové udělali přesně totéž v zónách přilehlých k hranicím NATO (na svém vlastním ruském území, pozn.).

NATO by mělo modernizovat 

Donald Trump dle Defense24 volá po modernizaci sil NATO a po tom, aby členové aliance plnili své závazky. Není nutné pokračovat ve vzájemném zastrašování, což jen hraje na ruku Moskvě a legitimuje to militarizaci Kaliningradské oblasti. Modernizace NATO musí být především v lepší komunikaci a koordinaci činností jednotlivých členů aliance, píše Defense24. Je třeba zajistit nejen úspěšné ničení střel, které by mohly přiletět z Kaliningradu, ale také zajistit, aby odtamtud nic ani přiletět nemohlo. NATO potřebuje mnohaúrovňovou a koordinovanou obranu, zde se lze inspirovat Ruskem.

Defense24 hovoří nejen o zlepšení schopnosti obrany, ale i útoku sil NATO. Koordinované velení různých typů vojsk NATO znemožní, aby z Kaliningradu cokoli vzlétlo, jelikož se celá Kaliningradská oblast octne v akčním rádiu armád aliance. Za tímto účelem je třeba rozmístit rakety NATO nejen v Polsku, nýbrž i v Pobaltí.

Zbytečná hysterie některých zemí?

Páteří koordinované iniciativy NATO má být rozmístění ve zmíněných východoevropských státech raketometů dlouhého dosahu Homar (dosah 300 km), námořních útočných raket NSM, které lze použít i proti pozemním cílům a jež vyrábí norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace (dosah 200 km). Dají se tu zajistit dělostřelecké samohybné houfnice typu AHS Krab, pálící do vzdálenosti 40 km (údajně až na distanci 70 km). To celé ze strany NATO by se mělo zahustit například polskými letouny F-16 s americkými raketami AGM-158 JASSM (dolet až 370 km). Pokud by se zapojily ponorky aliance, křídlaté střely odpalované z jejich šachet by měly mít dosah dle Defense24 až 1000 km. V rámci modernizace velení se apeluje na posílení složky radioelektronického průzkumu.

Závěrem zní, že je nicméně podivné, že některá ústní prohlášení Putina působí zjitřené reakce Západu. Vždyť to nejvíce nebezpečné není ani to, co se z hlediska vojenského materiálu v Kaliningradu nachází nyní, ale co se tam ještě objeví v případě vypuknutí konfliktu mezi NATO a Ruskem. Dokud Rusko nezačne měnit profil své průmyslové výroby a objemy dodávek zbraní ke svým jednotkám (nové zbraně u ruských jednotek řeší nejspíš jen projekt modernizace a zaostalosti některých typů zbraní), nemusel by se Západ moc strachovat, míní Defense24. Pokud Rusko udělalo chybu, pak snad v tom, že předvedlo Západu vlastnosti svých zbraňových komplexů, díky čemuž se nedá nyní úplně tvrdit, že Poláci a Estonci jsou nic víc než hysterici.

Témata:  Rusko Ruská armáda NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy