reklama

„V současné době lidstvo stojí před velkou výzvou a milióny životů jsou v nebezpečí. Jako kosmolog vidím svět jako celek a jsem tu, abych řešil jeden z nejvážnějších problémů veřejného zdraví 21. století," vysvětluje Hawking ve videu pro Gen-Pep, švédskou neziskovou organizaci zaměřenou na podporu zdraví dětí a mladých lidí.

Hawking varuje, že v současné době příliš mnoho lidí umírá na komplikace spojené s nadváhou a obezitou. „Jíme příliš mnoho a pohybujeme se příliš málo," uvedl. Řešení je podle něj naštěstí velmi jednoduché: „Více fyzické aktivity a změna stravy." Dodal, že tato myšlenka „není žádná velká věda."

Teoretický fyzik upoutaný na vozíček také přiznal, že je „mimo jeho chápání", že se sedavý způsob života stal tak velkým zdravotním problémem.

V příspěvku na Facebooku, který videa doprovází, organizace Gen-Pep napsala, že fyzická nečinnost je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Cituje také ze studie, která ukazuje, že 80 procent dospělých z celého světa nemá dostatečnou fyzickou aktivitu.

Ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou přitom čelí vyššímu riziku výskytu řady chronických onemocnění, včetně cukrovky, kardiovaskulárních chorob a rakoviny, varuje Světová zdravotnická organizace.

reklama