Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na pohřbu Stephena Hawkinga se sešlo 500 hostí, zvon odbil 76krát

Stephen Hawking
Stephen Hawking
Foto: Wikimedia Commons

Cambriodge (Británie) Londýn - Pět stovek pozvaných smutečních hostů se dnes sešlo v kostele Panny Marie v Cambridge na pohřbu britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března ve věku 76 let. Jedním ze smutečních řečníků je i herec Eddie Redmayne, který Hawkinga ztvárnil v biografickém filmu Teorie všeho z roku 2014, informovala agentura AP.

Mezi smutečními řečníky jsou kromě Redmayna také Hawkingův syn Robert, britská fyzička a Hawkingova bývalá studentka Fay Dowkerová či astrofyzik Martin Rees. Zvon cambridgského univerzitního kostela na Hawkingovu počest odbil šestasedmdesátkrát - jednou za každý rok jeho života.

Ačkoli byla smuteční ceremonie přístupná pouze pro pozvané hosty, shromáždila se před kostelem Panny Marie podle BBC řada lidí. Po celý den se budou moci podepsat do kondolenční knihy.

Hawkingův popel bude 15. června uložen ve Westminsterském opatství v Londýně, a to v blízkosti ostatků fyzika Issaka Newtona a přírodovědce Charlese Darwina.

Pohřbení ve Westminsterském opatství je podle agentury Reuters zřídka využívaným znamením úcty. Naposledy tam byli z vědců uloženi průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

Hawking se věnoval tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času. V 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Kombinace jeho úspěchů na poli vědy s výrazným zdravotním postižením udělaly z Hawkinga podle agentury AP jednu z nejznámějších tváří světové vědy.

Témata:  Stephen Hawking

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 19:29

Europoslanec Turek má další problém. Jezdil s nacistickými symboly

Europoslanec Filip Turek čelí závažné kritice kvůli minulosti své závodní kariéry. Seznam Zprávy odhalily, že během svého působení ve formulových závodech používal helmu ozdobenou symboly německého nacistického letectva luftwaffe, včetně známé říšské orlice či insignie elitní stíhací perutě Jagdgeschwader 27. Turek zatím na zjištění odmítl reagovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.