reklama

Josef Michl (40), Martin Janouš (34) a Martin Hrdlička (44) se do domu bavorské rodiny vloupali loni 17. září večer. Narazili ale na trojici jeho obyvatel - muže (71) , jeho ženu (68) a její matku (89). Češi podle obžaloby všechny tři spoutali, bili je a vyhrožovali jim smrtí.

Utrpení německých občanů skončilo až po více než čtyřech hodinách, když útočníci dům, jehož zapálením vyhrožovali, opustili. Odnesli si hotovost a šperky v hodnotě nejméně 20.799 eur (562.000 Kč).

Michl, který si během útoku počínal nejagresivněji, odešel dnes od soudu s nejdelším trestem - 11 let odnětí svobody. Janouš a Hrdlička byli odsouzeni k devíti letům vězení. Soudci, kteří čin skupiny označili za odporný, tak vyhověli požadavku státního zástupce. 

Trojici, která dnes vyjádřila lítost, původně hrozily vyšší tresty, ale díky dohodě soudu, obhajoby a státního zástupce a přiznání pachatelů se maximální trest snížil. U Michla se nakonec rozhodovalo o trestu v rozmezí deseti a půl až 11 a půl roku, u Janouše a Hrdličky v rozmezí od osmi a půl do devíti a půl roku. Do trestu se trojici, která bude alespoň zpočátku v německém vězení, započítá doba strávená ve vazbě ve spolkové republice i v Česku, kde byli zatčeni.

Soud, jehož rozhodnutí lze ještě napadnout mimořádným opravným prostředkem ve formě takzvané revize, dnes zdůraznil, že zločin se odehrál v domově rodiny, tedy v místě, kde se jeho obyvatelé cítili bezpečně. Snažil se také přiblížit pocity obětí, které byly čtyři hodiny konfrontovány s možnou smrtí. "Ti lidé už končili se životem," poznamenal jeden ze soudců.

reklama