Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU by měla podle Oettingera slíbit Turecku další peníze

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Berlín - Evropská unie by měla poslat finanční pomoc Turecku za to, že na svém území udrží miliony syrských běženců. V rozhovoru s Der Spiegel to prohlásil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

EU přislíbila Turecku poskytnout v letech 2016 a 2017 na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč).

"Evropa by měla Turecku nabídnout výhled finanční podpory za rok 2017," řekl Oettinger.

"Převzetím úplných nákladů za služby, které Turecko poskytuje v podobě ubytování a péče o běžence, se může účet rychle vyšplhat až na šest či sedm milionů eur ročně (až 189 miliard Kč)," dodal eurokomisař.

Oettinger není jediný, kdo mluví o přípravě dalšího unijního financování uprchlické krize. Rakouský kancléř Werner Faymann navrhl, aby EU vytvořila zvláštní fond pro krytí dodatečných nákladů.

Témata:  EU Turecko

Související

Aktuálně se děje

11. března 2026 10:05

Trump hrozí Íránu nevídanou odvetou. Kvůli minám v průlivu

Americký prezident Donald Trump v úterý varoval Teherán, aby neumisťoval miny v Hormuzském průlivu. Íránu pohrozil dosud nevídanými následky, pokud by se potvrdilo, že íránský režim ohrozil lodní provoz na mimořádně důležitém strategickém místě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy