reklama

Johnson se při svém prvním významnějším vystoupení o britské zahraniční politice dotkl článků v tisku, podle kterých se prý při snídani s velvyslanci ze zemí EU vyslovil pro volný pohyb občanů EU.

"Jsem liberální internacionalista. Myslím, že imigrace může být velice prospěšná. Když jsem býval starostou tohoto fantastického města (Londýna), viděl jsem její přínos pro naši ekonomiku. Ale taky jsem při této snídani (s velvyslanci) řekl, že je nezbytné moci ji kontrolovat," prohlásil na závěr svého projevu v analytickém středisku Chatham House.

Na dotaz, zda je s to se vyjadřovat jiným jazykem v soukromí a na veřejnosti, odpověděl Johnson záporně, a to ve francouzštině: "Mais non." (Ale nikoliv).

"Zdá se, že Boris Johnson považuje lidi za hlupáky," zareagoval bývalý místopředseda vlády a bývalý vůdce liberálů Nick Clegg.

Pokud jde o brexit, Johnson míní, že "hodně lidí si narychlo udělalo srovnání s populistickými hnutími ve světě". Avšak Britové se podle něj vyslovili pro rozchod s EU nikoliv proto, že by neměli rádi cizince, ale protože věří v demokracii. "Brexit neznamená, že se Spojené království uzavírá do sebe," zdůraznil.

reklama