reklama

Jedenačtyřicetiletý Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, reformu hájí jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma má posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který má mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

"Máme 48 rozhodujících hodin, v nichž můžeme změnit budoucnost našich dětí," prohlásil před referendem Renzi ve své rodné Florencii. V nedalekém městečku Pontassieve dnes také Renzi odvolil, doprovázen manželkou Agnese a třemi dětmi. Večer měl v plánu vrátit se do italské metropole, kde chtěl sledovat výsledky hlasování. Volební místnosti se uzavírají ve 23:00 SEČ.

Opačný hlas vhodil dnes do volební urny v Římě bývalý několikanásobný premiér Silvio Berlusconi, jehož strana Forza Italia (Vzhůru Itálie) nabádala v kampani k odmítnutí reformy. Negativní hlas by měli Italové vyslovit i podle dalšího pravicového politika, šéfa Ligy Severu Mattea Salviniho. "Od úterka se bude politika opět zabývat problémy občanů. Renzi, který se cítí jako král světa, půjde domů," řekl dnes Salvini, který odvolil v Miláně.

Podle ministerstva vnitra do sedmi hodin večer odvolilo přes 57 procent oprávněných voličů. V květnu 2014 během voleb do Evropského parlamentu to přitom ve stejnou dobu bylo jen 42 procent, poznamenala agentura AP.

Podle mnohých analytiků udělal Renzi chybu, když spojil toto referendum se svou osobou. Řada lidí, kteří ústavní reformu dnes odmítnou, svým ne hlasuje spíše proti dosavadní politice současné Renziho vlády. "Renzi neudělal dobře, že s hlasováním spojil svůj odchod. Takto se do referenda promítne veškerá nespokojenost obyvatel, včetně mládeže," řekla jedenadvacetiletá studentka z Neapole Elena Piccolová.

Hlasování velmi pečlivě sledují i evropští partneři Itálie. Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal, že v italském referendu "je v sázce Evropa". Britský The Guardian napsal, že referendum je jedním z hlasování v Evropě, které by mohly být "předzvěstí konce evropského projektu v jeho nynější formě".

Někteří voliči vhodili svůj hlas do uren v improvizovaných volebních místnostech. Ve stanu postaveném civilní obranu volili například Italové v městečku Nursie ve střední Itálii, která byla letos v srpnu a říjnu postižena silnými zemětřeseními. Při tom srpnovém zemřelo 299 lidí.

Průzkumy, zveřejněné podle italské legislativy naposledy 18. listopadu, dávaly mírný náskok stoupencům "ne". Ovšem asi čtvrtina lidí byla tehdy ještě nerozhodnutá. Podle některých expertů by na tyto voliče mohl zapůsobit takzvaný Trumpův efekt, který by měl Italy odradit od odmítnutí reformy. "Lidé se bojí, že mezi příznivci ´ne´ je mnoho pravicových populistů, jako je Hnutí pěti hvězd a Liga Severu. Obě strany jsou proti euru," řekla listu The Independent Paola Subacchiová, ředitelka oddělení pro mezinárodní ekonomii v ústavu Chatham House.

Na několika městech, včetně Florencie, došlo k problémům, když si voliči stěžovali, že vše napsané tužkou používanou k označení volby lze lehce smazat. Ministerstvo vnitra následně oznámilo, že písmo je nesmazatelné. "Doufejme, že dojde ke změně k lepšímu. Ale žijeme v Itálii a všechno, co se tady děje, je vždycky ve hvězdách," uvedl jeden z římských voličů Marcello Bartolomeo, který reformu v hlasování nepodpořil.

"Je velmi těžké se rozhodnout," citovala agentura Reuters 36letého Lucu Di Giovanniho. "Ano je hlasem pro změnu, která by byla dobrá, ale je to složitější a nejsem si jistý, jestli věřím Renzimu," dodal.

Pokud by Renzi po referendu odstoupil, může prezident Sergio Mattarella jmenovat jiného premiéra, který povede úřednickou vládu. Budou-li se ale nové volby konat již začátkem příštího roku, mohlo by se k moci dostat euroskeptické Hnutí pěti hvězd. To má nyní podle průzkumů podporu asi 28 procent voličů, což je skoro stejně jako má Renziho Demokratická strana, tu by nyní volilo asi 32 procent voličů.

Jak nicméně poznamenala britská BBC, i v případě Renziho prohry to nemusí znamenat, že současný premiér přijde o moc. Jednou z variant totiž je, že prezident Mattarella by ho mohl požádat o vytvoření nové vlády.

reklama