reklama

Svět jak ho známe je velmi křehký a stačí malá chyba a celý se může rozpadnout jako domeček z karet. Čelí mnoha konfliktům a nástrahám, některé jsou však větší než jiné. A tím největším rizikem zůstává pro Spojené státy Rusko.

"Musíme čelit mnoha hrozbám. Ale Rusko je kvůli svému jadernému aspektu skutečně reálnou hrozbou pro Spojené státy," prohlásila Jamesová pro agenturu Reuters.

S jejími slovy souhlasí řada dalších amerických státníků. Náměstek ministra obrany Frank Kendall tvrdí, že dříve byla politika Washingtonu zaměřena na hrozby v Tichomoří a na Blízkém Východě, nyní je ale soustředěna na Rusko.

Americký generál Joseph Dunford zašel ve svých tvrzeních ještě dál a tvrdí, že Moskvě jde především o konfrontaci s NATO a podkopání pověsti Severoatlantické aliance. Navíc chce podle něj Rusko paralyzovat americkou armádu a rozmístit své jednotky po celém světě.

To je podle něj jeden ze závažných problémů současnosti. Ruská armáda či tajné služby údajně operují i v zemích, ve kterých se jejich přítomnost nedá věrohodně prokázat. Velký vliv podle něj má režim Vladimira Putina v místech, které se Spojenými státy celá desetiletí nespolupracují.

Před tímto problémem varoval nedávno i server Washington Post, který uvedl, že ruské tajné služby jsou známé vměšováním se do záležitostí cizích zemí od carských dob. Zdůrazňuje však, že i podle zkušených analytiků jsou tak silné pokusy zasívat chaos v zemích spojených s NATO skutečně bezprecedentní.

Server také píše, že v Maďarsku, členské zemi NATO, mají ruští agenti prsty ve výcviku neonacistických milicí. Moskva je také obviňována z pokusu zosnovat násilný převrat v Černé Hoře, balkánské zemi, která se chystá do Severoatlantické aliance vstoupit.

reklama