Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecké vojáky nevydáme, doma by byli v ohrožení života, tvrdí Řecko

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Atény – Agentura AFP informuje o tom, že řecké úřady dnes odmítly vydat do Turecka tři vojáky. Ti do země uprchli po červencovém neúspěšném pokusu o převrat.

Rozhodnutí přijal odvolací soud, na který se vojáci obrátili, když jim byla žádost v prvoinstančním řízení zamítnuta. Řecká justice uznala, že by vojákům nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý soud. Navíc by byli ve vážném ohrožení života.

Ankara ještě může tento verdikt právně napadnout u kasačního soudu. Konečné rozhodnutí by pak zřejmě zůstalo na řeckém ministrovi spravedlnosti.

Tři vojáci byli v osmičlenné skupině turecké armády, která přiletěla do Řecka vrtulníkem několik hodin po neúspěšném pokusu o státní převrat. O osudu zbývajících pěti Turků rozhodne soud v úterý. Do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku doletěli dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři. Uprchlíci jsou nyní drženi na policejním komisařství v bývalé olympijské vesnici nedaleko metropole Atén.

Po nezdařeném převratu, o kterém si mnozí kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana myslí, že jej zosnoval on sám, uprchlo zejména do Evropy mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl.

Témata:  Řecko Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2026 5:00

Počasí o víkendu: Sobota bude teplá, v neděli se ochladí

Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy