reklama

Upozornění na podezřelého běžence dostala policie z kruhů blízkých místní mešitě, napsala dnes agentura DPA. Obhájce Syřana obvinění odmítl.

Podle žalobce Ulfa Willuhna mladík připravoval závažný násilný čin. Syřan, jehož jméno média neuvádějí, byl zatčen v září. Policie a prokuratura jej podezřívají, že plánoval útok s pomocí výbušnin. Konkrétní pokyny k výrobě bomby prý obdržel zahraničního kontaktu na chatu s vazbami na takzvaný Islámský stát (IS).

Obhájce Michael Murat Sertsöz naopak tvrdí, že podezření z trestného činu není dostatečně průkazné, aby opravňovalo žalobu. Syřan je podle něj traumatizován válkou a vazbu špatně snáší, objevuje se u něj třes a zmatení v řeči. To, že jeho klient chtěl skutečně útočit, pak označil za pouhé dohady. Žádný konkrétní plán prý neexistoval, mladík si nikdy nevybral cíl ani nevyrobil výbušninu. V konverzaci na chatu často vtipkoval, dodal advokát.

Syřan utekl před válkou se svými rodiči a sestrou. Loni se dostal do zařízení pro migranty v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem. Ve městě sídlí centrála německé kontrarozvědky, v jejíchž řadách nedávno odhalili pravděpodobného islamistu.

reklama