Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komár přenášejcí ziku si zvyká na drsnější podnebí. Objevil se v Chile po 60 letech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: lacuarta.com

Santiago de Chile - Komár druhu Aedes aegypti, který přenáší vir zika, se objevil v Chile. V oblasti Arica asi 2000 kilometrů severně od metropole Santiago de Chile, se nevyskytoval 60 let.

Vir zika způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde bylo do začátku dubna potvrzeno 5092 případů mikrocefalie.

Komár druhu Aedes aegypti byl v Chile oficiálně vyhuben začátkem 60. let minulého století. Chile bylo dosud s Kanadou jedinou zemí amerického kontinentu, kde se tito nebezpeční komáři nevyskytují.

Témata:  Chile virus Zika komáři

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 15:57

Nedočkavá Dara Rolins navnadila fanoušky. Mají se na co těšit

Dara Rolins ze sebe a svého partnera Pavla Nedvěda a setřásla snad už opravdu všechny nepříjemné spekulace a může se opět věnovat tomu, co jí dává smysl života. I proto se její fanoušci mají na co těšit. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy