Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vadná antikoncepce způsobila nechtěné otěhotnění desítek žen

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Nejméně 140 žen v Chile loni nechtěně otěhotnělo poté, co braly vadné antikoncepční pilulky. Do oběhu se dostalo 276.890 krabiček prášků zabraňujících početí, které ale neměly ty správné účinky. Tamní úřady navíc zbytek vadné série z oběhu stáhly tajně.

Minulý týden chilská vláda oznámila, že udělila dvěma chilským výrobcům nefunkčních tabletek pokutu. Kauza může podle místních médií přispět k legalizaci interrupcí.

"Někdo je za to zodpovědný a je to chilská vláda, protože pustila do státního zdravotnictví vadné pilulky," uvedla opoziční poslankyně Claudia Mixová. Vláda loni v srpnu stáhla na 139.160 balení těchto antikoncepčních pilulek, ale oficiálně o tom neinformovala, a nedozvěděly se to ani od svých lékařů ženy, které prášky z kazové série dostaly.

Šlo o pilulky Anulette CD, které vyrábí dvě chilské firmy, vlastněné německou farmaceutickou společností. Vadné série nebyly nebezpečné, ale v některých krabičkách několik tabletek chybělo a v některých byly přehozené pilulky - část z nich totiž neobsahuje účinné látky a bere se proto, aby se v měsíční cyklu snížilo riziko chyby v užívání.

"Mne další těhotenství velmi zaskočilo, mám už tři děti, studuji při zaměstnání a s manželem jsme se navíc rozešli," uvedla sedmatřicetiletá Marlisett Rainová. Dvacetiletá pokladní v restauraci Melanie Riffová z města Chillán, která otěhotněla loni v září, se zas stará o nemocnou matku, která má rakovinu, a nemá dokončenou školu. Na interrupci jít nemohla, protože ta je v Chile povolená jen ve výjimečných případech, jako je ohrožení života matky či znásilnění.

Kauza s vadnými prášky by ale mohla pomoci k legalizaci interrupcí v Chile. V této zemi byl až do roku 2017 absolutní zákaz interrupcí, zavedl ho v roce 1989 diktátor Augusto Pinochet, jen několik měsíců předtím, než opustil úřad prezidenta. Přerušení těhotenství je ale v Chile možné jen ve výjimečných případech.

Letos v lednu, kdy vstoupil v platnost zákon legalizující dobrovolné interrupce v Argentině, zahájila debatu o podobném zákoně i dolní komora chilského parlamentu.

Témata:  Chile antikoncepce těhotenství

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.