reklama

Minulý týden chilská vláda oznámila, že udělila dvěma chilským výrobcům nefunkčních tabletek pokutu. Kauza může podle místních médií přispět k legalizaci interrupcí.

"Někdo je za to zodpovědný a je to chilská vláda, protože pustila do státního zdravotnictví vadné pilulky," uvedla opoziční poslankyně Claudia Mixová. Vláda loni v srpnu stáhla na 139.160 balení těchto antikoncepčních pilulek, ale oficiálně o tom neinformovala, a nedozvěděly se to ani od svých lékařů ženy, které prášky z kazové série dostaly.

Šlo o pilulky Anulette CD, které vyrábí dvě chilské firmy, vlastněné německou farmaceutickou společností. Vadné série nebyly nebezpečné, ale v některých krabičkách několik tabletek chybělo a v některých byly přehozené pilulky - část z nich totiž neobsahuje účinné látky a bere se proto, aby se v měsíční cyklu snížilo riziko chyby v užívání.

"Mne další těhotenství velmi zaskočilo, mám už tři děti, studuji při zaměstnání a s manželem jsme se navíc rozešli," uvedla sedmatřicetiletá Marlisett Rainová. Dvacetiletá pokladní v restauraci Melanie Riffová z města Chillán, která otěhotněla loni v září, se zas stará o nemocnou matku, která má rakovinu, a nemá dokončenou školu. Na interrupci jít nemohla, protože ta je v Chile povolená jen ve výjimečných případech, jako je ohrožení života matky či znásilnění.

Kauza s vadnými prášky by ale mohla pomoci k legalizaci interrupcí v Chile. V této zemi byl až do roku 2017 absolutní zákaz interrupcí, zavedl ho v roce 1989 diktátor Augusto Pinochet, jen několik měsíců předtím, než opustil úřad prezidenta. Přerušení těhotenství je ale v Chile možné jen ve výjimečných případech.

Letos v lednu, kdy vstoupil v platnost zákon legalizující dobrovolné interrupce v Argentině, zahájila debatu o podobném zákoně i dolní komora chilského parlamentu.

reklama