Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid-19 dává zabrat Rusku a Brazílii. Stovky tisíc nakažených, kolaps zdravotnictví

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nákaza koronavirem se v Rusku za uplynulý den potvrdila u dalších 11.656 lidí, což je dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie v zemi nakazilo 221.344 osob.

Rusko se tím dostalo na třetí místo v žebříčku států nejhůře zasažených covidem-19, uvádí podle svých propočtů tisková agentura TASS. Vyšší počet infikovaných evidují pouze Španělsko a Spojené státy.

V počtu nakažených Rusko s dnešní bilancí překonalo Itálii a Británii: obě tyto země evidují přes 219.000 případů nákazy. Druhé Španělsko nyní Ruskou federaci překonává o méně než 3000 nakažených. Ani jedna z uvedených evropských zemí však ještě nezveřejnila dnešní statistiky, nových infekcí v nich však oproti Rusku přibývá o poznání pomaleji.

Spojené státy, které jsou nejpostiženější zemí světa, evidují 1,3 milionu potvrzených případů.

Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Rusku i přes vysoké počty infekcí zůstává relativně nízký. K dnešnímu dni úřady evidují celkem 2009 úmrtí, v neděli jich registrovaly 1915. USA mají přes 79.000 mrtvých.

Ruská federace podle agentury AFP trvá na tom, že stabilně vysoké denní přírůstky nakažených jsou výsledkem většího množství provedených testů. Tempo šíření viru v zemi proto podle ruských úřadů neodpovídá nárůstu nových případů. S touto interpretací však někteří Rusové i zahraniční pozorovatelé nesouhlasí.

Nejhůře zasaženou oblastí v rozlehlé zemi s více než 144 miliony obyvatel zůstává region metropole Moskvy. Tamní úřady minulý týden prodloužily omezení volného pohybu osob do 31. května a Moskvanům uložily povinnost nosit v obchodech a v hromadné dopravě roušky.

Ze čtyř milionů případů nákazy koronavirem ve světě se jich na 362.000 potvrdilo v Latinské Americe, kde téměř 21.000 infikovaných zemřelo. Ve světě je podle serveru Worldometer registrováno na 284.000 úmrtí s covidem-19. V Latinské Americe skoro polovina potvrzených případů nákazy připadá na její největší zemi - Brazílii. 

Pod názvem 10.000 příběhů nabídl deník O Globo jména zemřelých s covidem-10 na titulní straně a dalších dvou stránkách a nynější pandemii označil za "nejsmrtelnější událost v Brazílii za 102 let", tedy od roku 1918, kdy svět postihla pandemie španělské chřipky. Nejnovější čísla nakažených a zemřelých ale zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví až po uzávěrce; počet zemřelých s covidem-19 tak v této zemi s 210 miliony obyvatel dosáhl už 11.123 a nakažených se potvrdilo k neděli 162.699.

"Aby se v chladných statistikách neztratil lidský rozměr tragédie, O´Globo takto virtuálně uctívá památku ztracených životů," napsal dnes deník, který v předchozích týdnech podobně jako mnozí ostatní, včetně řady politiků a guvernérů, kritizoval prezidenta Jaira Bolsonara za zlehčování situace. Covid-19 Bolsonaro opakovaně označil za "chřipičku" a ve snaze zachovat chod ekonomiky kritizoval opatření přijatá guvernéry států brazilské federace. Bolsonaro se v této věci neshodl ani s ministrem zdravotnictví, jehož minulý měsíc vyměnil.

Za posledních 24 hodin jsou brazilská čísla sice nižší než v předchozím týdnu, média ale upozornila, že jde o víkendovou statistiku, která se může v úterý opět zvýšit. Za neděli přibylo v Brazílii 496 úmrtí s covidem-19 a potvrdilo se 6760 nových případů nákazy. Reálná čísla jsou však i v Brazílii vyšší, neboť země provádí málo testů, mnohem méně než řada ostatních zemí regionu. Nejvíce v oblasti testuje Peru a Chile.

Z Brazílie je koronavirem nejhůře zasažen její největší stát Sao Paulo, v němž žije asi 42 milionů lidí a v němž počet potvrzených případů nákazy přesáhl 45.000, úmrtí z řad nakažených tam evidují na 3.800. Druhým nejhůře postiženým je stát Rio de Janeiro, kde registrují na 17.000 nakažených a asi 1800 úmrtí, informuje server O Globo.

Kvůli pandemii covidu-19 ve státě Rio de Janeiro kolabuje zdravotnictví, to veřejné už má přeplněnou kapacitu lůžek pro infikované a soukromé nemocnice hlásí 90procentní obsazenost.

Pomoci s péčí o nakažené má v Riu i legendární fotbalový stadion Maracaná, na němž o víkendu zprovoznili polní nemocnici. Budovala se pět týdnů a od soboty je na ní v provozu 170 z celkem plánovaných 400 lůžek, z toho 50 jsou lůžka intenzivní péče. Zbytek lůžek má být k dispozici do pátku. V této polní nemocnici bude fungovat mimo jiné i tomograf, rentgen či dialýza. Pacientům bude také prostřednictvím videokonferencí zprostředkováván kontakt s příbuznými a přáteli.

Dnes mají v Riu de Janeiro otevřít ještě další dvě polní nemocnice.

S nedostatkem lůžek intenzivní péče v některých svých regionech se potýká i třicetimilionové Peru, které je koronavirem druhou nejhůře postiženou zemí v Latinské Americe s 67.307 potvrzenými případy a 1889 registrovanými úmrtími. Třetí je v regionální tabulce Mexiko se 35.000 potvrzenými případy a 3465 úmrtími. Téměř 30.000 nakažeých a 2127 úmrtí eviduje Ekvádor a na 29.000 infikovaných a 312 úmrtí Chile.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Rusko Brazílie Jair Bolsonaro Chile Peru

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy