Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Singapurský zemřel na Slovensku. Orgány daroval pacientům

Bratsilava, Slovensko
Bratsilava, Slovensko
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Životy čtyř slovenských pacientů možná zachránilo rozhodnutí singapurského studenta. Ten daroval své orgány k transplantaci na Slovensku.

Příbuzní mladíka, který v listopadu zemřel po dopravní nehodě v Nízkých Tatrách, se podle jeho přání rozhodli poskytnout těžce nemocným lidem jeho zdravé srdce a další orgány.

Třiadvacetiletý student singapurské technické univerzity Justin Tan se během výměnného pobytu v Česku vypravil koncem listopadu do hor v sousední zemi. Na silnici u obce Jasná však na jeho vůz spadl strom a mladíkovi poranil hlavu. Několik dní poté v nemocnici zemřel.

V tu chvíli již u něho byli jeho příbuzní, kteří bez váhání vyplnili přání, s nímž se jim svěřil sotva před rokem. "V budoucnu bych bez váhání daroval své orgány, vždyť mohu zachránit další životy," citoval jeho slova ve slovenské televizi Markíza bratr Malcolm.

Převoz orgánů do rodného Singapuru by byl podle rodiny velmi náročný a riskantní, proto se pozůstalí rozhodli Justinovo srdce, játra i obě ledviny darovat lidem, kteří na jejich transplantaci čekají na Slovensku.

Témata:  Slovensko dárcovství orgánů

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.