Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Média zatajují zprávy o migrantech? Lidé se bouří, politici rázně varují

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Ani po zadržení mladého migranta z Afghánistánu podezřelého ze znásilnění a vraždy mladé německé studentky, v Německu neutichá bouřlivá diskuse. Kritika se snáší nejen na kancléřku Angelu Merkelovou za její migrační politiku, která podle mnohých spoluzavinila tuto tragédii, ale i na veřejnoprávní média, která zpočátku o případu neinformovala.

Zpráva o vraždě mladé studentky-dcery jednoho z předních právníků Evropské unie, ke které došlo v srpnu, a o současném zadržení sedmnáctiletého afghánského migranta, informovala média po celé Evropě. Paradoxní tak je, že informaci původně vůbec nepřinesla sdružená společnost německých regionálních veřejnoprávních vysílatelů ARD, respektive její nejsedovanější zpravodajský pořad Tagesschau.

Šéfredaktor ARD Kai Gniffke bagatelizoval rozhodnutí informaci neodvysílat, argumentovat tím, že pořad jen „velmi zřídka vydává zprávy o jednotlivých trestních věcech". Téma navíc bylo „příliš regionální". Kritické hlasy však tvrdí, že na vině je snaha o politickou korektnost a touha establishmentu umlčet kritiku na téma masové migrace.

„Přesto, že má rozpočet ve výši 6,5 miliard eur a 20,617 zaměstnanců, veřejnoprávní vysílatel se rozhodl, že tento příběh není hodem národní pozornosti," varuje server Breitbart.

Nicméně Ansgar Heveling, člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové a předseda výboru vnitra v Bundestagu tvrdí, že je toto rozhodnutí podezřelé. „Myslím, že rozhodnutí Tagesschau je špatně, protože to přirozeně vyvolává dojem, že to nechce hlásit, protože je podezřelý nezletilá osoba žádající o azyl. Takový dojem je fatální," řekl pro list Frankfurter Allgemeine.

Už od vypuknutí migrační krize jsou německá média kritizována, že zatajují příběhy, které zobrazují uprchlíky v negativním světle. Například o sexuálních útocích z Kolína nad Rýnem, kdy bylo napadeno až 1000 žen, informovala tamní média až s týdenním zpožděním – tedy dlouho poté, co o případu psaly některé jiné neněmecké zdroje. Místní média se později se omluvila, že zprávy o útocích nezveřejnila. Uniklé dokumenty a e-maily ukázaly, že i německá polciie byla pod tlakem, aby mlčela o útocích migrantů.

I teď se ARD pokouší věc napravit, zprávu o vraždě dívky nakonec odvysílala, dokonce k téma tu pořídila rozhovor s Angelou Merkelovou. Ta trvá na tom, že útok musí být žádně vyšetřen. „Pokud se ukáže, že vrah byl afghánský uprchlík, pak je třeba jej odsoudit, stejně jako jakéhokoliv jiného vraha," řekla. Zároveň ale varovala, že kvůli tomuto případu není možné odsoudit migranty jako celek.

Témata:  Německo uprchlíci média

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).