reklama

Do rozporu s thajským zákonem se BBC dostala profilem nového panovníka Mahá Vatčirálongkóna Bodindradebajavarangkuna, v němž probírá i kontroverzní aspekty jeho osobního života včetně tří manželství, která skončila rozvodem. Tamní premiér Prajutch Čan-Oča dnes varoval, že by stanice mohla být stíhána, pokud se zjistí, že profil zveřejněný BBC online v thajštině porušil zákon střežící reputaci monarchie.

Šéf thajské vlády prohlásil, že thajská BBC je místní odbočkou, která zaměstnává thajské reportéry. A pokud porušili zákon, musí být stíháni, „stejně jako my budeme stíháni, když v jiných zemích porušíme zákon".

Není prý důležité, jestli jsou součástí sdělovacích prostředků nebo ne. „Trestný čin je trestný čin," řekl Prajutch Čan-Oča v prohlášení pro novináře. I proto ostatní žurnalisty varoval, aby bylo opatrní na to, co dělají. „Nenarušujte osobní život jiných lidí do takové míry, která způsobí nepokoje a zmatek."

Kritici tvrdí, že zákonů o hanobení krále thajské úřady zneužívají k tomu, aby umlčely disent. Armáda, která se dostala k moci po převratu v roce 2014, se zaměřila především na Thajce, kteří zveřejňovali kritiku na internetu.

Mahá Vatčirálongkón se stal 1. prosince novým králem, když nastoupil na trůn po svém uctívaném otci Pchúmipchonu Adundétovi, který vládl 70 let a zemřel 13. října ve věku 88 let. Profil nového monarchy zveřejnila thajská odbočka BBC 2. prosince. V následujících dnech ji opakovaně navštívila armáda a policie, dodala agentura AP.

BBC svou kancelář v Thajsku uzavřela tento týden, ale stále vysílá v thajštině prostřednictvím své internetové stránky a facebooku; link na článek o novém králi je ale nyní podle některých čtenářů v Thajsku blokovaný.

reklama