reklama

Tribunál tak vyhověl návrhu prokuratury na tříletý nepodmíněný trest. Obžalovanému také zakázal pět let vykonávat volenou politickou funkci.

Soudce Peimane Ghaleh-Marzban rozsudek zdůvodnil tím, že šlo o podvodné jednání mimořádné závažnosti, kterého se dopustil někdo, kdo měl hlavní slovo ve fiskální politice země. Podle AFP neskrýval Cahuzac při vynesení výše trestu šok.

Politik, jehož Hollande představil jako odhodlaného bojovníka proti daňovým podvodům a garanta lepšího státního rozpočtu, byl obviněn z praní špinavých peněz, daňového podvodu a lhaní úřadům a hrozilo mu až sedmileté vězení.

Podle francouzských médií dvěma roky nepodmíněn potrestala justice také Cahuzakovu někdejší manželku Patricii, která se podílela na ukrývání společného majetku. Pokuta ve výši 1,875 milionu eur (50,7 milionu korun) byla uložena švýcarské bance Reyl sídlící v Ženevě, která sloužila jako "nástroj k zatajení majetku". 

Aféra začala na konci roku 2012, kdy zpravodajský server Mediapart uvedl, že Cahuzac má nepřiznaná konta ve Švýcarsku a v Singapuru. Cahuzac po měsících zapírání přiznal, že v roce 1992 si ve Švýcarsku otevřel konto, kam posílal nezdaněné peníze ze svého soukromého podnikání. V roce 2009 obsah konta ve výši 600 tisíc eur převedl do Singapuru přes fiktivní společnost registrovanou na Seychelských ostrovech.

Loading...
reklama