Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát opět ovládl část historické Palmýry

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Damašek - Radikálové z Islámského státu (IS) dnes vstoupili do historického syrského města Palmýra, kam předtím syrská armáda vyslala posily z Halabu.

Islamisté Palmýru obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu. Džihádisté tehdy ve městě zničili řadu cenných památek.

Bojovníci IS po dnešní ofenzivě ovládli severozápadní část města a boje se přesunuly směrem k jeho centru, uvedl podle zahraničních tiskových agentur zástupce SOHR.

Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Halabu předtím řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Halabu.

Radikálové se už ve čtvrtek zmocnili obcí Kasr al-Halabát jihozápadně od Palmýry a Džabal Haján na západ od města a ještě dalších dvou vesnic severozápadně a severovýchodně od města. Ovládli také sila s obilím a některá ropná pole.

Témata:  Islámský stát Sýrie

Související

Aktuálně se děje

13. března 2026 14:01

12. března 2026 19:35

Kroužková po posledním vysílání na ČT řekla, jak to bylo s jejím odchodem

Seriál moderátorských odchodů z České televize pokračuje. Po víkendovém konci Václava Moravce, jenž veřejnoprávní instituci opouští po více než 20 letech, se s diváky definitivně rozloučila Barbora Kroužková. O jejím plánovaném odchodu se již nějaký čas vědělo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy