Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korejská prezidentka Pak Kun-hje zůstává ve funkci. Soud o jejím osudu nerozhodl

Pak Kun-hje (vpravo)
Pak Kun-hje (vpravo)
Foto: www.wikipedia.org

Soul - Ústavní soud v Jižní Koreji prozatím nestanovil termín veřejného jednání, ve kterém rozhodne o dalším osudu parlamentem sesazené prezidentky. Na vynesení verdiktu má 180 dní. Pak Kun-hje si tak zatím může užívat většiny výhod funkce hlavy státy.

O případu se ale již ústavní soudci radili, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí soudu. Parlament zbavil hlavu státu pravomocí v reakci na korupční skandál, kterému Pak čelí, o jejím odvolání z čela země ale musí definitivně rozhodnout právě ústavní soud.

Pokud postoj parlamentu podpoří, bude pak vůbec první jihokorejskou zvolenou hlavou státu, která byla z funkce sesazena. Funkce prozatímního prezidenta se až do rozhodnutí soudu ujal premiér Hwang Kjo-an.

Přední ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes oznámila, že proces sesazení hlavy státu neovlivní hodnocení úvěrové spolehlivosti Jižní Koreje.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje

Související

Aktuálně se děje

8:38

Zemřel režisér Rob Reiner (†78). S manželkou ho někdo zavraždil

Z Hollywoodu přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný režisér Rob Reiner, po smrti je i jeho manželka. Policie případ vyšetřuje pro podezření z vraždy. Podezřelým má být syn manželů Reinerových. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy