Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking se navezl do Trumpa: On že nás nebude respektovat?

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Peking - Donald Trump ještě oficiálně nenastoupil do úřadu prezidenta USA a už si znepřátelil Čínu. Peking rozzlobilo prohlášení realitního magnáta, že nemíní respektovat politiku jedné Číny.

Peking dnes vyjádřil "krajní znepokojení" kvůli poznámkám nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o Tchaj-wanu a politice jediné Číny.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang prohlásil, že politika "jediné Číny" je základem čínsko-amerických vztahů a vyzval nadcházející americkou vládu, aby chápala citlivost otázky Tchaj-wanu.

Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli.

Témata:  Donald Trump Čína USA

Související

Aktuálně se děje

18. března 2026 5:00

Počasí do konce týdne: Nejtepleji bude dnes, pak se začne ochlazovat

Nadcházející dny přinesou do České republiky typické březnové počasí, které v sobě spojí závan jara s dozvuky zimy ve vyšších polohách. Zatímco střed týdne a neděle potěší slunečními paprsky a teplotami šplhajícími v nížinách až k 16 °C, závěr pracovního týdne a sobota připomenou, že hory se sněhové pokrývky ještě zcela nevzdávají. Stabilní jasnou oblohu tak přechodně vystřídá zvětšená oblačnost a dešťové přeháňky, které nad 700 metrů nad mořem opět přejdou ve sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy