Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Káhiře útočil v neděli sebevražedný atentátník

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - v Egyptě byl dnes vyhlášen třídenní státní smutek za oběti nedělního útoku na koptský kostel, při němž zahynulo 25 lidí, především žen. Z předchozích útoků na egyptské křesťany byl nejhorší spáchán v roce 2011 v Alexandrii, kde bomba zabila 21 obětí.

Útok uvnitř koptského kostela v Káhiře měl na svědomí sebevražedný atentátník Mahmúd Šafík Muhammad Mustafa (22). V souvislosti s atentátem byli zatčeni tři muži a jedna žena. sdělil dnes egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

K uctění obětí útoku, ke kterému se dosud nikdo nepřihlásil, se konají modlitby. Smutečního obřadu v kostele, kde byly před oltářem seřazeny rakve s oběťmi, se dnes směli zúčastnit pouze pozůstalí.

Ještě v neděli egyptská agentura MENA uvedla, že útočník hodil nálož do kaple u vnější zdi katedrály svatého Marka, která je hlavním svatostánkem koptské ortodoxní církve v Egyptě. Je zároveň i sídlem duchovního vůdce koptů patriarchy Tavadrose II. Nálož o síle přibližně 12 kilogramů trinitrotoluenu byla podle bezpečnostních složek odpálena v ženské části katedrály.

Témata:  Egypt teroristické útoky v Egyptě Abd Fattáh Sísí

Související

Aktuálně se děje

20. ledna 2026 8:27

Málem umřel. Pavel Trávníček poprvé promluvil po vážné operaci

Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy