Brusel – Dobrým a důležitým prvkem pro řešení migrační vlny je rozhodnutí Evropské unie udělat z migrační problematiky středobod vztahů s africkými zeměmi. Uvedl to dnes po jednání v Bruselu náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek.
Unie se soustředí na pět klíčových afrických států, kde právě tuto změnu unijního přístupu testuje. Funkčnost plánu zhodnotí ve čtvrtek poslední letošní summit EU. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové je partnerství s Afrikou pro EU strategické.
V reakci na vysoké počty migrantů, kteří do Evropy míří z Afriky, se EU letos rozhodla podmínit veškerou svou spolupráci s vybranými významnými africkými státy jejich kooperací právě při řešení této věci. Kromě Mali se jedná také o Niger, Nigérii, Senegal a Etiopii. A podle diplomatů není vyloučeno, že se unie rozhodne svůj přístup rozšířit i na další země.
„Je tam samozřejmě řada pobídek pro ně, včetně finančních, rozvojové pomoci," připomněl český náměstek. Unie ale na oplátku žádá nejen jednoznačnou pomoc například při zpětném přebírání občanů těchto zemí, kteří neuspěli v EU s žádostí o azyl, ale také splnění podmínek jako je pokrok při prosazování vlády práva nebo boj s korupcí.
Šéf nizozemské diplomacie Bert Koenders, který nedávno jménem EU vyjednával v Mali a dalších několika zemích, dnes také zdůraznil potřebu tvorby pracovních míst či snahu bojovat s pašeráky lidí. Jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák upozornil, že cílem je „řešit problém migrace tam, kde vzniká". Na skutečné vyhodnocení úspěšnosti zvoleného postupu je ale podle něj po pouhém půlroce ještě brzy.
Především od břehů neklidné Libye vyrážejí k italským břehům tisíce Afričanů, za minulý měsíc například více než 9000 osob. Tito migranti - na rozdíl od lidí z válkou zmítané Sýrie či Iráku - v unii nemají šanci na azyl. Vracet je do země původu je však obtížné.
Související
30. prosince 2024 21:00
23. prosince 2024 21:51
7. prosince 2024 10:44
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03