Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teroristické útoky v Číně? Vláda varuje před novou hrozbou

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Washington - Americko-čínská hospodářská a bezpečnostní hodnotící komise (U.S.-China Economic and Security Review Commission) předala Kongresu výroční zprávu, ve které varuje před růstem islámského terorismu ohrožujícím bezpečnost Číny. Zdrojem hrozby je oblast mezi hranicemi Pákistánu a Afgánistánu. Čína, která s Pákistánem těsně spolupracuje, se bude muset vyrovnat s podezřeními na aktivní roli některých složek pákistánského státu v produkci džihádistických skupin.

Čínské bezpečností politika v jižní Asii se historicky soustředila na systematickém podkovávání úsilí Indie stát se vyzyvatelem čínské dominace v asijském prostoru. Pákistán je v této šachové partii významnou figurou a Čína si pojišťuje jeho spolupráci a strategickou užitečnosti dodáváním zbraní a pomocí s nukleárním programem.Ačkoliv tento geopolitický aspekt zůstává dominantním faktorem čínské podpory, sílící hrozba islámského terorismu a nejasný postoj Pákistánu k radikálnímu islamismu může Čínu donutit přehodnotit podoby spolupráce s Pákistánem.

Podle serveru Breitbart zpráva upozorňuje na vzrůstající podezření čínských analytiků, že neochota a neschopnost pákistánské armády vymýtit na Pákistán vázané teroristické hrozby cílené na Čínu je důsledkem plíživé islamizace pákistánských vojenských sil (především ISI) a představuje překážku čínským strategickým zájmům. ISI odkazuje k pákistánské Inter-Services Intelligence, která je spojována s rozličnými teroristickými skupinami, mimo jiné i afgánským Talibanem.

Čína se tak přidává k USA, Afghánistánu a Indii, které kritizují Pákistán za to, že poskytuje útočiště pro teroristické skupiny. Podle americké armády je hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem domovem největší koncentrace islámských teroristických skupin - 20 z 98 organizací označených USA nebo OSN za teroristické. Pro Čínu se jedná o znepokojivá zjištění, protože její autonomní provincie Sin-ťiang sousedí s Pákistánem obsazeným Kašmírem a Afghánistánem. Sin-ťiang je domovem pro většinu čínských Ujgurů, převážně muslimské etnické skupiny, a klíčovým bodem mamutího čínského projektu Nové hedvábné stezky.

Jelikož Čína má tendenci skrývat jakékoliv zprávy o náboženském či politickém disidentu, extremismu, separatismu a terorismu, není jasné, jak významná je hrozba teroristických útoků z této oblasti. Nicméně, otevřené zdroje hlasní nárůst teroristických útoků v Číně v posledních letech. Podle zprávy si Čína uvědomuje rizika a posiluje diplomatické a bezpečností angažmá v Afgánistánu, aby se ujistila, že Afgánistán se nestane útočištěm teroristů, kteří by mohli zaútočit na Čínu. Nicméně, na obvinění Indie, že její armáda provádí pravidelné hlídky uvnitř válkou zničeného Afghánistánu, Čína reagovala odmítavě.

Témata:  Čína terorismus Pákistán

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy