Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico před čtvrtečním suumitem EU kritizoval nejen povinné kvóty, ale i iniciativu Evropské komise ohledně zavedení automatického mechanismu pro přerozdělování migrantů. Na Slovensku je uprchlická krize stále velmi diskutovaným tématem, ačkoli zemi prakticky nezasáhla.
"Platné kvóty jsou mrtvé a ty, co ještě nejsou přijaty, jsou mrtvé dávno. Nabízíme koncept efektivní solidarity, že každý stát musí přispět, ale je na něm, jaké prostředky zvolí," řekl dnes Fico před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.
Podle předsedy slovenské vlády z plánovaného počtu 160.000 migrantů bylo přerozděleno jen asi pět procent uprchlíků, což Fico označil za fiasko systému povinných kvót.
"Za Slovensko hovořím velmi jasně, pokud budu předsedou vlády, povinné kvóty nikdy. Umíme pomoci v rámci solidarity různým způsobem, ale nikoliv prostřednictvím povinných kvót," uvedl Fico, jehož země nyní Evropské unii předsedá.
Migrace se na Slovensku stala jedním z hlavních témat veřejného a politického života, byť uprchlická krize se této země přímo nedotkla. Ve své studii na to upozornil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO).
"Slovenské obyvatelstvo je (vůči migrantům) nastaveno, mírně řečeno, rezervovaně. Politické strany se snažily této skutečnosti využít," uvedl prezident IVO Grigorij Mesežnikov, který publikaci představil. Za výjimku mezi politiky označil prezidenta Andreje Kisku, který se v minulosti vyslovil pro pomoc uprchlíkům.
Postoj slovenských politiků v uprchlické krizi v EU, která byla jedním z hlavních témat už před březnovými parlamentními volbami, může podle Mesežnikova ovlivnit názory veřejnosti na příchod cizinců na Slovensko.
Spoluautorka studie Elena Gallová Kriglerová řekla, že většina slovenských politiků využívá takzvanou menšinovou kartu, ať už jde o uprchlíky nebo o příslušníky menšin. V této souvislosti zmínila víkendový kongres Ficovy strany Směr-sociální demokracie, na které premiér a předseda této nejsilnější politické strany na Slovensku zmínil potřebu nastolení pořádku v romských osadách.
Témata: Robert Fico, uprchlíci, EU
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
29. října 2024 9:09
10. října 2024 11:24
9. října 2024 19:32