Brusel - Míra zapojení zástupců Evropského parlamentu do vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie je zřejmě nejožehavější otázkou, která ve čtvrtek večer čeká šéfy států a vlád 27 "zůstávajících" členských zemí unie.
Při neformální večeři, navazující na prosincový summit EU, by měli dohodnout, co se bude z jejich strany dít poté, až Londýn podle článku 50 Lisabonské smlouvy oznámí svůj záměr z Evropské unie vystoupit. Členské země přitom europarlament nechtějí u jednání samotných ani u jejich přípravy, jsou si ale zároveň vědomy, že na závěr celého procesu budou potřebovat jeho souhlas s dosaženou dohodou.
Výsledkem čtvrtečního večerního jednání by mělo být stručné několikařádkové prohlášení 27 hlav států a vlád a jeho přibližně stránková příloha.
Z návrhu, který má ČTK k dispozici, plyne, že po britské notifikaci musí nejprve unijní summit určit rámec jednání podle článku 50 a celkové pozice a principy, kterými se unie během dvouletých rozhovorů hodlá řídit. Na strategické úrovni bude summit věc průběžně sledovat a svá "vodítka" doplňovat a měnit podle vývoje jednání.
Dál platí, že do formálního oznámení, že Británie skutečně chce z EU odejít, jak britští voliči rozhodli v referendu koncem června, nehodlá unie vyjednávat."Taktické" průběžné řízení rozhovorů má mít na starosti Rada pro všeobecné záležitosti, tedy ministři zahraničí či jejich kolegové odpovědní za evropskou problematiku.
Na základě směru určeného summitem by měli určovat konkrétní pozice sedmadvacítky pro nejrůznější aspekty rozhovorů a také velmi rychle rozhodnout, že jednání začínají.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40