Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie pro australskou armádu vyrobí flotilu ponorek

Royal Australian Navy
Royal Australian Navy
Foto: navy.gov.au **www.navy.gov.au**

Canberra - Francouzská státní společnost DCNS Group vyrobí novou flotilu ponorek pro australskou armádu v hodnotě 50 miliard australských dolarů (941 miliard Kč). Obě země dnes podepsaly příslušnou dohodu. První plavidlo by se mělo začít stavět v roce 2022 a hotové má být kolem roku 2030.

Dohodu dnes podepsali australský premiér Malcolm Turnbull a francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian v australském průmyslovém městě Adelaide, kde také otevřeli australské ústředí firmy DCNS.

Plavidla, která budou nejadernou variantou francouzských jaderných ponorek třídy Barracuda, budou navržena ve Francii a stavěna v loděnici v Adelaide.

Austrálie nyní zvyšuje výdaje na obranu, aby chránila své strategické i obchodní zájmy v Asii a Tichomoří. Premiér Turnbull zveřejnil novou strategii v únoru, přičemž uvedl, že jeho země tak reaguje na měnící se povahu regionální bezpečnosti, především na vojenský vzestup Číny.

Austrálie vybrala francouzskou firmu DCNS ve výběrovém řízení letos v dubnu. Porazila německou společnost ThyssenKrupp a japonské konsorcium zahrnující firmy Mitsubishi Heavy Industries a Kawasaki Heavy Industries.

Témata:  Francie Austrálie ponorky Australské námořnictvo

Související

Aktuálně se děje

1. června 2026 21:23

Nicolas Cage se nechal legálně přejmenovat

Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy