ponorky

Rusko

USA vyzbrojí ponorky novými jadernými hlavicemi? Moskva se ozvala

Moskvu velmi znepokojila zpráva, že armáda Spojených států hodlá vyzbrojit své ponorky novým typem taktických jaderných hlavic s omezenou ničivou silou. Podle agentury TASS to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. V souvislosti s tím také uvedl, že je třeba zabránit Washingtonu v plánování "naprosto nepřípustných katastrofických scénářů".

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Ruské námořnictvo má ostudu. Zrezivělá ponorka šla ke dnu i s celým dokem

Svět

V krymském přístavu Sevastopol se v noci na dnešek potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím dokem, v němž byla umístěná. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na sdělení ruské Černomořské flotily. Plavidlo, údajně vysloužilé, mělo projít generální opravou, která byla ale pro nedostatek financí odvolána.

ponorka Suffren

Francouzská námořní revoluce: Nová ponorka trumfne konkurenci

Technika

Francie patří do malého klubu zemí, které jsou schopny vyvinout a spustit na vodu ponorku s nukleárním pohonem. Již za několik týdnů vstoupí do služby ponorka Suffren, první jednotka stejnojmenné třídy. To z Francie dělá zemi s nejmodernější ponorkou na světě, která nechává za sebou veškerou konkurenci.

Japonská miniponorka Typ A

Japonci se v Africe pokusili zopakovat Pearl Harbor! Jak jejich operace dopadla?

Technika

V roce 1942 byla 2. světová válka v plném proudu. Po útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 se ve válce ocitlo i Japonsko. Japonští samurajové na souboj vyzvali nejen Američany, ale i Brity. Japonci uštědřili britskému impériu několik tvrdých ran. Když se v polovině roku 1942 Britové obsazovali Madagaskar, Japonci vycítili další příležitost.

HMS X1

Bláznivý nápad - ponorka měla nahradit křižník! Jak to asi dopadlo?

Technika

Po konci 1. světové války bylo stále největší říší světa Britské impérium. To se z války poučilo a pochopilo, jak mocnou zbraní jsou ponorky. Vždyť to byly právě tyto zbraně, které Velkou Británii dostaly téměř na kolena. Británie však chtěla vyvinout ponorku, která by uměla nejen ochromit nepřítele, ale i chránit britské zájmy.

Ilustrační foto

Peklo na ruské supertajné ponorce. Co způsobilo požár? Objevila se nová hypotéza

Svět

Požár na supertajné jaderné ponorce Lošarik zavinila nejspíš nová technologie v ruském námořnictvu - lithiový akumulátor, který byl do ponorky zabudován nedávno. Uvedl to dnes petrohradský server Fontanka. Dříve média spekulovala o úniku vodíku z akumulátorů jako příčině výbuchu a požáru, který si minulý týden vyžádal životy 14 námořníků.

ponorka

Zachránili ruští námořníci svět? Požár na ruské ponorce mohl mít strašlivé důsledky!

Svět

Požár na ruském podmořském plavidle s jaderným pohonem minulý týden mohl způsobit globální katastrofu, přinejmenším podle slov, která zazněla o víkendovém pohřbu 14 námořníků v Petrohradu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotazy novinářů, jak námořníci zabránili takové katastrofě, odvětil, že nezná obsah vystoupení na pohřbu a tak nemůže odpovědět, poznamenala agentura Reuters.

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Rusko šlo s pravdou ven. Na ponorce, kde hořelo, bylo jaderné zařízení

Svět

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu poprvé oficiálně potvrdil, že v hlubinném plavidle, kde v pondělí vypukl požár, byl jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen. Podle tiskových agentur prezidentovi Vladimiru Putinovi také sdělil, že hlavní příčinou neštěstí, jež si vyžádalo 14 mrtvých, byl požár, který vypuknul v akumulátorové sekci.

ponorka

Svět

Co Kreml tají? Supertajnou jadernou ponorku, tvrdí ruská média

Pondělní neštěstí na ruském podmořském plavidle, které si vyžádalo 14 lidských životů, zřejmě zůstane z valné části obestřeno tajemstvím. Naznačil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když řekl, že některé informace o tomto incidentu jsou státním tajemstvím, a proto nebudou zveřejněny. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes bez dalších podrobností uvedl, že někteří členové posádky neštěstí přežili.

Ilustrační foto

Inferno na ruské ponorce: Vypukl požár, uhořelo 14 členů posádky

Svět

Na palubě ruského batyskafu, což je plavidlo určené k ponorům do velkých hloubek, zahynulo 14 lidí. Dnes to podle agentury TASS oznámilo ruské ministerstvo obrany s tím, že během incidentu, který se stal v pondělí, vypukl požár. Ministerstvo typ ponorky neuvedlo, podle informací ruského serveru RBC z armádních kruhů to byla AS-12 na jaderný pohon.

Ponorka TK-202 třídy Akula

Zbraň soudného dne: ruská ponorka Tajfun mohla smést celý svět!

Technika

Svět ve Studené válce žil neustále pod Damoklovým mečem nukleární války. Symbolem tohoto strachu byly ponorky. A tou největší a nejvražednější byla Akula (česky Žralok), v kódovém označení NATO Typhoon (Tajfun). Ta se stala nejen největší ponorkou dosud postavenou, ale byla schopna zničit na planetě veškerý život. Nelze se divit, že Tajfun děsil celý svět.

britská ponorka třídy M

Ponorka měla nahradit bitevní loď! Skončilo to katastrofou!

Technika

Některé zbrojní nápady z 1. světové války jsou dnes spíše úsměvné a bizardní. Z tehdejšího pohledu měly svůj smysl. Mezi takové nápady nepochybně patřil podmořský monitor. Tedy ponorku vybavenou mohutným dělem ráže 308 milimetrů. Měla u Němců vyvolat paniku a nahnat jim strach.

bitevní loď Jamato

Jamato. Nejmasivnější válečná loď 20. století stála jako tři letadlové. Byla úplně k ničemu

Technika

Před 2. světovou válkou byly co největší bitevní lodě chloubou a pýchou námořnictev. Dokonce se pod nich posuzovala jejich síla. Soutěž o největší bitevní loď na celé čáře vyhráli Japonci. Ukázalo se však, že v době, kdy z nebe hrozí nebezpečí bombardérů a torpédových letounů a mořským hloubkám vládnou ponorky, je i největší bitevní loď naprosto bezbranná a k ničemu.

ponorka třídy XXI

Německý U-Boot XXI: Zbraň, která mohla Hitlerovi vyhrát válku

Technika

Třetí říše ve 2. větové válce vedla se Spojenci tvrdou bitvu o Atlantik. Během prvních tří let války v ní Němci se svými ponorkami dominovali a téměř se jim podařilo Velkou Británii na moři porazit a izolovat. Po vstupu USA do války se však karta obrátila, a díky americkým eskortám konvojů, a především leteckým hlídkám, se z německých lovců stala kořist. Celou bitvu však mohla zvrátit jediná zbraň. Ponorka typu XXI.

Boeing Echo Voyager

Svět

Revoluce v námořnictví. Americká armáda nasadí unikátní ponorky Orca

Americké námořnictvo podepsalo kontrakt na čtyři nové robotické ponorky Orca. Podmořské autonomní drony (XLUUVs) má dodat společnost Boeing. Vedle průzkumných misí by měly být tyto stroje schopné i celé řady dalších úkolů, včetně bojových operací. Jejich pořizovací cena je přitom bezprecedentně nízká.

Nálet na Darwin v únoru roku 1942

Velká záhada: Kam mizí obří symboly druhé světové války?

Revue

Válka za sebou nenechává pouze ztráty na lidských životech, ale i škody materiální. Některé jsou nenávratně ztraceny, jiné se dají zacelit. Na rozdíl od rozbitých tanků a vrtulníků ale například potopené lodě či ponorky většinou opravit nelze. Často tak končí na dně moří a oceánů, odkud ale někdy záhadně mizí.

Aktuálně se děje

10:05

Liam Payne dostal poslední sbohem. Hvězdy z One Direction na obřadu nechyběly

Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy