Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA vyzbrojí ponorky novými jadernými hlavicemi? Moskva se ozvala

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskvu velmi znepokojila zpráva, že armáda Spojených států hodlá vyzbrojit své ponorky novým typem taktických jaderných hlavic s omezenou ničivou silou. Podle agentury TASS to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. V souvislosti s tím také uvedl, že je třeba zabránit Washingtonu v plánování "naprosto nepřípustných katastrofických scénářů".

Náměstek amerického ministra obrany John Rood v úterý řekl agentuře AP, že uvedené hlavice s označením W76-2 by měly nést balistické střely Trident II. Ty jsou odpalované z ponorek a mají velký dosah. Podle vyjádření Rooda by měly snížit riziko nukleárního konfliktu tím, že odradí Rusko, aby samo podobné zbraně použilo.

"Reagujeme na to s velkým znepokojením ne proto, že v tom vidíme ohrožení bezpečnosti naší země..., ale z pohledu doktrín a konceptů, které Američané uplatňují v jaderné sféře. To je velmi alarmující," prohlásil před novináři náměstek ruského ministra zahraničí.

Podle Rjabkova výskyt jaderných hlavic s omezenou ničivou silou na strategických nosičích USA znamená, že "dřívější deklarativní úvahy americké strany o možnosti použití takovýchto prostředků v hypotetickém konfliktu už nabývají konkrétní podoby". "To odráží skutečnost, že USA snižují jaderný práh, že pro sebe připouštějí vedení omezené jaderné války a vítězství v ní," uvedl náměstek šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Pentagon výbušnou sílu hlavice W76-2 tají. Podle expertů by však mohla odpovídat asi pěti kilotunám trinitrotoluenu (TNT). To je asi třetina síly bomby Little Boy, kterou Spojené státy shodily ke konci druhé světové války na japonské město Hirošima. Strategické jaderné hlavice, jež americké ponorky nosí několik posledních desetiletí, přitom mají sílu 90 a 475 kilotun.

Kritici taktických jaderných zbraní se však obávají, že naopak riziko propuknutí jaderného konfliktu zvyšují. Vojenským velitelům totiž poskytují novou možnost, jak jaderné zbraně do konfliktu zapojit. Není přitom jisté, že znepřátelená strana jejich nasazení nevyhodnotí jako strategickou hrozbu a neodpoví celoplošných jaderným útokem.

Témata:  Rusko U.S. ARMY Ruská armáda ponorky

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.