Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peklo na ruské supertajné ponorce. Co způsobilo požár? Objevila se nová hypotéza

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Rt.com

Požár na supertajné jaderné ponorce Lošarik zavinila nejspíš nová technologie v ruském námořnictvu - lithiový akumulátor, který byl do ponorky zabudován nedávno. Uvedl to dnes petrohradský server Fontanka. Dříve média spekulovala o úniku vodíku z akumulátorů jako příčině výbuchu a požáru, který si minulý týden vyžádal životy 14 námořníků.

To, že výbuch v akumulátorovém úseku, způsobilo náhlé přehřátí akumulátoru, který následně vybuchl, podle ruského serveru tvrdilo pět na sobě nezávislých - a nejmenovaných - zdrojů. V okamžiku exploze se Lošarik zrovna připojoval ke svému nosiči, větší jaderné ponorce zvláštního určení Orenburg. Přeživším členům posádky se podařilo odpojit jaderný reaktor a evakuovat se na Orenburg. V obavě z dalších výbuchů byl Lošarik zaplaven vodou a odtažen do Severomorsku.

Plavidlo je přísně utajované. Ruské ministerstvo obrany informovalo o smrti 14 námořníků až den po požáru. S třídenním zpožděním ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že plavidlo mělo jaderný pohon. Další podrobnosti dodnes nebyly zveřejněny.

Podle zdroje z velení ruského námořnictva je ponorka vybavena kromě jaderného i elektrickým pohonem, který se využívá při přesném manévrování, například během připojování se k nosiči, mateřské ponorce. Zdrojem energie jsou akumulátory - a ty běžné olověné s elektrolytem v Lošariku nahradily lithiové baterie. Při připojení k nosiči došlo ke zkratu, baterie se bleskově přehřála, vybuchla a vzplála. Li-ionové baterie při tom mají tendence k opakovanému vznícení a je problém je uhasit.

Na sobotním pohřbu 14 námořníků zaznělo, že "za cenu svého života zachránili životy svých druhů, zachránili plavidlo a zabránili katastrofě globálního rozsahu". Kreml ponechal slova o hrozící globální pohromě bez vyjádření.

Námořníci z Lošariku byli pohřbeni na petrohradském hřbitově vedle členů posádky jaderné ponorky Kursk, která se potopila při námořním cvičení v roce 2000. Při tehdejším neštěstí přišlo o život všech 118 námořníků, kteří byli na palubě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že požár vypukl v akumulátorové sekci a v určité míře se rozšířil. V plavidle byl podle jeho slov jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen.

#Russia submarine #Losharik , reported fore with 14 casualties. Carried by DELTA-STRETCH host submarines. Based at Olenya Guba near Severomorsk. Info on submarine https://t.co/jmWD3ynzIm pic.twitter.com/g0yCDRJoNF

— H I Sutton (@CovertShores) 2. července 2019

Putin minulý víkend posmrtně udělil nejvyšší ruské vyznamenání, titul Hrdina Ruska, čtyřem námořníkům, zbývajícím deseti udělil jiná vysoká vyznamenání. Uvedl také, že na palubě byla elitní posádka složená z důstojníků, z nichž dva už dříve obdrželi titul Hrdiny Ruska.

Čtyři námořní důstojníci a civilní specialista, kteří požár přežili, byli mezitím podle serveru RBK propuštěni z nemocnice v Severomorsku.

Témata:  Ruská armáda Rusko Sergej Šojgu ponorky

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.