Londýn - List The Guardian zanalyzoval situaci na Blízkém východě a přišel se znepokojivou zprávou. Tvrdí, že v konfliktu týkajícího se blízkovýchodních oblastí má rozhodující slovo nikoliv Washington, ale Rusko.
Deník uvádí, že britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson nedávno označil Vladimira Putina za mezinárodního vyděděnce. S rokem 2016 se ale ruská hlava státu rozloučila když ne jako nesporný vítěz, tak jako člověk, který je v centru politického dění. Na Blízkém východě totiž rozhoduje Moskva, nikoli Spojené státy.
Dopomohlo ji k tomu hned několik faktorů. Rusko podle deníku lépe chápe situaci v Sýrii, regionu a tamním lidem rozumí a chrání je. Umí prý také efektivně použít armádu a Spojené státy na ně v tomto ohledu zkrátka nemají.
Rusko však stojí za řadou útoků proti civilistům a letecké údery si vyžádaly řadu lidských životů, podle deníku se ale ukázalo, že mír v Sýrii je nestabilní a dlouho nevydrží. Autor článku přesto pochválil ruské snahy nastolit v zemi spolu s Tureckem klid zbraní.
Autor také podotýká, že lidé jsou v Sýrii po pěti letech bojů zoufalí a jakékoliv naděje, se kterými do občanské války vstoupili, jsou dávno pohřbeny. Předpokládá se navíc, že Donald Trump bude podporovat syrský režim, čímž by opět posílil roli Ruska v regionu.
Rusku se sice daří a svědčí o tom snahy dalších zemí z regionu vetřít se do jeho přízně, přesto ukončení konfliktu nebude lehké. Turecko totiž na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada trvá i nadále a problémový může být také Írán.
Putin proto musí najítvýchodisko z tého situace a schůdné řešení, na základě kterého opět posílí svou roli. Deník také zmiňuje, že i Spojené státy se snaží podílet na uspořádání světa, teorie jim ale prý jde lépe, než praxe.
Témata: Vladimír Putin, Rusko, ruské angažmá v Sýrii
Související
23. listopadu 2024 9:50
22. listopadu 2024 20:13
22. listopadu 2024 12:28
22. listopadu 2024 10:00
21. listopadu 2024 19:33
20. listopadu 2024 11:31