Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong hlásí další oběť ptačí chřipky

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Hongkong - Hongkong hlásí úmrtí na ptačí chřipku, viru H7N9 podle 62letý muž. V polovině prosince navštívil jihočínské město Kuang-čou a tento týden byl kvůli horečce hospitalizován v sousedním městě Tung-kuan.

Oznámily to podle agentury Reuters místní zdravotní úřady s tím, že tuto zimu je to již druhé takové úmrtí.

Podle médií muž krátce po nástupu do nemocnice léčbu odmítl a vrátil se do Hongkongu, kde byl ve čtvrtek přijat do nemocnice. Jeho stav se dnes vážně zhoršil a nakonec nemoci podlehl.

Chřipkový kmen H7N9 byl poprvé zaznamenán v březnu 2013, kdy se rozšířil v Hongkongu, na Tchaj-wanu a především do jižní Číny. Zemřelo tehdy 36 lidí.

Ptačí chřipka se po deseti letech vrátila i do Česka, mnoho případů mají i další evropské státy. Jedná se ale o typ H5N8. Nemocnost a úmrtnost se u ptáků může pohybovat až ke 100 procentům. Inkubační doba bývá tři až sedm dní. Jednotliví ptáci jsou k nákaze různě vnímaví. Nejvíce je vnímavá hrabavá a vodní drůbež a volně žijící vodní ptáci. Nemoc se šíří nejčastěji trusem. Přenosu na člověka může nastat při výjimečně vysoké infekční dávce. Virus zničí běžné dezinfekční prostředky.

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známa již v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa.

Témata:  ptačí chřipka H7N9 Hongkong

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 17:42

Jak Trump vybírá novou vládu? U kandidátů rozhodují dvě věci

Zvolený americký prezident Donald Trump sestavuje vládu stvořenou pro televizi, napsala americká zpravodajská stanice CNN. Kandidáti údajně musí prokázat, že jsou schopni vyslat své vzkazy k Američanům a že se zároveň umí zastat Trumpa v jakékoliv situaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy