Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v tajnou službu v Německu klesá, lidé věří více policii

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Berlín - Průzkum televize ARD a deníku Die Welt ukázal, že se německá policie těší největší důvěře za dvacet let - věří jí 88 procent obyvatel. Po útoku na vánoční trh v Berlíně je ovšem nahlodaná důvěra v tajné služby, kterým věří jen 36 procent občanů. Přesně polovina Němců má za to, že přistěhovalectví zemi přináší spíše nevýhody.

Bezpečně se podle něj v zemi cítí zhruba tři čtvrtiny lidí (73 procent). Pocit bezpečí mají přívrženci všech politických stran s výjimkou Alternativy pro Německo (AfD), kde se dvě třetiny voličů necítí bezpečně. Nejbezpečněji se naopak cítí voliči Levice (96 procent).

Většina obyvatel spolkové republiky (57 procent) je také přesvědčena, že země je dobře chráněná proti teroristickým útokům.

Nedůvěru v tajné služby vyjádřilo 54 procent z více než tisícovky dotázaných. O poznání větší důvěře než tajné služby se vedle policie těší i spolková vláda (54 procent).

Za témata, kterými by se letos měli němečtí politici zabývat nejvíce, považují Němci migraci (40 procent), vnitřní bezpečnost (11 procent) a sociální politiku (sedm procent).

Dvě třetiny Němců (67 procent) jsou přesvědčeny, že letošní volební kampaň bude agresivní, a 86 procent se obává, že v kampani budou hrát větší roli nálady a emoce než fakta.

Témata:  Německo policie Německo

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.