Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump zkritizoval Toyotu kvůli továrně v Mexiku. Japonská vláda se automobilky zastala

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.autoroad.cz

Tokio - Toyota Motor se ve čtvrtek stala terčem kritiky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli plánům na výstavbu továrny v Mexiku. Japonská vláda se dnes "své" automobilky rázně zastala.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga označil Toyotu za "důležitého firemního občana" Spojených států. Japonský ministr obchodu Hirošige Seko prohlásil, že japonské podniky v USA přispívají k zaměstnanosti a přispívat k ní budou i nadále.

"Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v mexickém Baja, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu budete platit vysokou daň!" napsal ve čtvrtek Trump na svém twitterovém účtu.

Akcie Toyoty dnes v reakci na Trumpovo sdělení oslabily až o tři procenta, obchodování na tokijské burze ale nakonec uzavřely se ztrátou 1,7 procenta. Dolů zamířily také akcie japonských automobilek Honda Motor a Nissan Motor.

Trump ve svém prohlášení ale zaměnil již existující továrnu Toyoty v mexickém státě Baja California hraničícím s USA za továrnu v jiném mexickém městě Guanajuato, jejíž výstavba začala loni v listopadu. Závod v Guanajuatu by měl zahájit provoz v roce 2019 a měla by se do něj přesunout výroba vozů Corolla z Kanady.

Témata:  Toyota Donald Trump Japonsko

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.