reklama

Pompeo tak svým prohlášením zaujal k údajným ruským hackerským útokům podstatně tvrdší postoj, než sám prezident Donald Trump. „Je zcela jasné, že Rusko pracovalo s hackerskými útoky s cílem ovlivnit americkou demokracii," řekl Pompeo.

Rusko se podle něj znovu projevuje agresivně. Vtrhlo na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a „nedělá nic", aby pomohlo porazit hnutí Islámský stát.

Agentura Reuters píše, že Pompeo dnes podstoupil slyšení v době, kdy je Trump fakticky ve válce s americkými zpravodajskými službami. Budoucdí prezident dlouhé týdny zpochybňoval tvrzení tajných služeb, že ruští hackeři řízení Kremlem pronikli na servery amerických politických stran s cílem ovlivnit prezidentské volby. Poprvé to Trump připustil až v úterý.

Bude-li to nutné, postaví se i prezidentovi ve sporu o využívání trýznivých výslechových praktik, které chce Trump legalizovat, naznačil Pompeo. Po potvrzení šéfem CIA se prý k takovým postupům „absolutně" nebude uchylovat. Nedovede si ani představit, že by prezident něco takového nařídil.

Pompeo za svůj budoucí úkol považuje „poskytovat politikům přesné zpravodajské informace a jasnou analýzu ruského chování".

reklama