Řím – Muslimští imámové v Itálii budou muset absolvovat kurzy, na kterých se budou učit o italské ústavě a hodnotách jako jsou svoboda projevu, tolerance a pluralismus. Informuje o tom italský deník La Repubblica.
Nové kurzy bude vyučovat hned šest univerzit, včetně těch v Pise nebo Florencii. Jde o součást většího programu ministerstva vnitra ke zlepšení integrace a předcházení extremismu v Itálii. Úřad na něj vyčlenily 80 tisíc eur, tedy asi 2 miliony korun.
Náboženští vůdci ze zemí mimo EU, kteří chtějí pracovat v Itálii, musí navštěvovat kurzy, které je poučí o „právech a povinnostech vyplývajících z naší demokratické společnosti". „Cílem je podporovat dialog mezi náboženstvími a kulturami, což přispěje k budování mírového společenského soužití a nenásilí," vysvětluje profesor John Cymbals, ředitel těchto kurzů.
Profesor církevního práva uvedl, že kurzy „jsou zaměřeny na všechny komunity, které nemají dohody uzavřené se státem". Islám je jediné hlavní náboženství v Itálii, které není oficiálně uznané a nemá tedy žádnou dohodu se státem. K uznání přitom není třeba jen určitý počet věřících, ale také princip, který vyžaduje sjednocení náboženství s ústavou.
Na konci minulého roku země zřídila radu „italského islámu" ve snaze převést náboženství do souladu s „křesťanskou a humanistickou tradicí země“.
Různé křesťanské denominace, včetně řeckých pravoslavných církví a Svědků Jehovových, stejně jako hinduistické a buddhistické skupiny mají nárok na určitou částku z daňových příjmů. Islámské instituce v současné době žádné takové výhody nemají.
Jak poukazuje list The International Bussines Times, místní legislativy napříč Itálií také velmi ztěžují výstavbu mešity a dalších nových náboženských staveb.
V zemi žije asi 1,6 milionu muslimů (3,7 procent populace), přesto tu existuje pouze hrstka registrovaných mešit. Mnozí muslimové se modlí v domech nebo v některém z asi 800 kulturních center a modlitebních místností po celé zemi. Součástí výuky by měl být i postup, jak legálně zřídit nové místo určené k bohoslužbám.
V minulém roce došlo například k velkému protestu muslimů u římského Kolosea. Vyznavači islámu se tak postavili proti zavírání takzvaných „garážových mešit“, tedy míst, která jsou podle úřadů nebezpečná, protože fungují ilegálně a tak v nich hrozí radikalizace. Italská vláda informovala, že má v plánu uzavřít tajné mešity v zemi. Podle ministra vnitra Angelina Alfana jde o součást boje proti terorismu. „V Itálii máme čtyři mešity a přes 800 míst určených k modlení muslimů," uvedl podle serveru thelocal.it Alfano.
Související
1. listopadu 2024 10:27
3. října 2024 20:36
27. srpna 2024 20:30
24. srpna 2024 4:52
22. srpna 2024 11:41