reklama

Před Trumpem složil přísahu bývalý guvernér Indiany Mike Pence, jehož Trump pověřil úřadem viceprezidenta.

Inaugurační program zahájily promluvy duchovních a krátké projevy politiků včetně šéfa demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera. Trump jako 45. prezident USA pak přísahal na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a svou rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky

Spojené státy hodlají v příštích letech zcela vymýtit terorismus z povrchu země. Během svého inauguračního projevu to prohlásil nový prezident Donald Trump. Zároveň slíbil, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu.

Trump, který v kampani hrozil tím, že zakážě muslimům vstup do USA, zároveň řekl, že v zemi pod jeho vedením nebude místo pro předsudky.
 
U rozlehlé a přísně střežené budovy Kongresu ceremoniál sledovali vedle odcházejícího prezidenta Baracka Obamy i žijící američtí exprezidenti, tedy Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všichni tři během loňské volební kampaně dávali vůči kontroverznímu Trumpovi veřejně najevo své výhrady. Nedostavil se George Bush starší, který v houstonské nemocnici bojuje se zápalem plic.

Přítomna byla i Clintonova manželka Hillary, kterou Trump v tvrdě a nepřátelsky vedené volební kampani porazil. Mezi pozvanými hosty byli poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslanců Demokratické strany se ale na protest proti Trumpově chování inaugurace nezúčastnilo, což je mnohými odsuzovaný bojkot, který v moderních dějinách inaugurací nemá obdoby.

reklama