reklama

Učitelka, jejíž jméno nebylo kvůli probíhajícímu vyšetřování uvedeno, byla podle policejního mluvčího vyslýchána protiteroristickou skupinou v hlavním městě Tiraně. Mluvčí dodal, že žena čelí obvinění z náboženské nesnášenlivosti a že ji hrozí až 10 let vězení.

Soukromá televizní stanice TVKlan, které odvysílala záběry zadržené ženy, na kterých říká svým mladým studentům v muslimské škole ve městě Shkodra asi 120 kilometrů severně od Tirany, že bojovníci Islámského státu „jsou dobří lidé, ale stát s nimi chce bojovat."

O IS také řekla, že je to „muslimská organizace chránící muslimskou populaci Sýrii, nebo v Palestině, nebo v Egyptě“. Stanice neuvedla, kdy byl záznam pořízen, prý to ale bylo už „před nějakým časem“.

Albánská muslimská komunita (KMSH), pod kterou škola v Shkodře spadá, obratem zareagovala slovy, že „to, co tato učitelka řekla, nepředstavuje oficiální linii výchovných institucí KMSH a že svými slovy jde zcela proti tomu, co školy nabízí“. Skupina se od učitelky „jednomyslně distancovala“. Dodala, že tato žena pouze dočasně nahradila jiného kolegu.

Asi dvě třetiny albánské populace, čítající necelé 3 miliony lidí, se hlásí k islámu. Náboženští vůdci hlavního náboženského proudu vyzvali věřící, aby nevstupovali do povstaleckých skupin v Sýrii a Iráku. Předpokládá se však, že někteří to i přes varování učinili. Ministerstvo vnitra uvádí, že za poslední rok nezaznamenalo žádné nové bojovníky pocházející z Albánie.

reklama